Ligji për pagën minimale shkon në Kushtetuese të premten

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri do të dorëzojë kërkesën lidhur me vlerësimin e kushtetutshmërisë së Ligjit për paga minimale. Miratimi i tij ka iniciuar shfaqjen e pakënaqësisë nga ana e veteranëve

Gjykata Kushtetuese

Me 60 vota për, vetëm një abstenim e asnjë kundër, është miratuar Ligji për pagën minimale nga deputetët e Kuvendit të Kosovës, të enjten e 13 korrikut.

Të njëjtin, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) ka vendosur ta dërgojë në Gjykatën Kushtetuese për vlerësimin e kushtetutshmërisë së saj, ndryshimin e plotësimin e ligjeve që janë përcaktues të lartësisë së pagës minimale.

Dorëzimi i kësaj kërkese do të bëhet nga shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, me fillim nga ora 10:00.

Ky ligj parasheh rritjen e pagës minimale në 264 euro bruto, apo 250 euro neto.

Deri tani, paga minimale në Kosovë është ndarë në dy kategori: 130 euro për të punësuarit e moshës nën 35 vjeç dhe 170 euro për të punësuarit mbi 35 vjeç.

Me miratimin e këtij ligji, kjo do të ndryshojë.

Kujtojmë se ky ligj në të kaluarën ka ngjallur kundërshtime të mëdha nga veteranët e luftës, pensionet e të cilëve nuk janë inkuadruar në këtë ligj.

Shija e redaktorit

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Rama: Magjia e festave erdhi

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, ka hapur Tregun e Fundvitit në qendër të kryeqytetit. Ai ka thënë se në bulevardin "Xhorxh Bush" qytetarët do të...

Mbrojtja e krerëve të UÇK-së triumfon ndaj ZPS-së, Specialja iu...

Trupi Gjykues në Dhomat e Specializuara të Kosovës ka marrë një vendim në lidhje me komunikimet dhe vizitat e krerëve të UÇK-së, respektivisht, Hashim...

Të fundit nga rubrika