Mbetjet e tre trupave të vrarë gjatë luftës pritet t’i dorëzohen Serbisë

Policia e Kosovës në Merdarë në kufirin e mbyllur ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të mërkurën, më 28 dhjetor 2022, AP.

Mbetjet e tre trupave të shtetasve serbë të vrarë në luftën e fundit në Kosovë pritet t’u dorëzohen autoriteteve serbe të martën në pikën kufitare në Merdarë.

Kështu ka thënë për Dukagjinin, Ditor Haliti, drejtor i Institutit të Mjekësisë Ligjore (IML).

Haliti gjithashtu ka theksuar se mbetjet e trupave që do të dorëzohen sot janë mbajtur në Institut që nga përfundimi i luftës, por ka pasur probleme me identifikimin e tyre.

Sipas tij, ata ishin në mesin e 280 trupave të paidentifikuar në morgun e Prishtinës.

Gjatë luftës së viteve 1998/99 në Kosovë janë vrarë rreth 13 mijë persona, 10 mijë e 794 shqiptarë, 2 mijë e 119 serbë, ndërsa pjesa tjetër i përkasin grupeve tjera etnike.

Nga rreth 6 mijë persona të zhdukur me forcë në atë kohë, më shumë se 1 mijë e 600 persona mbeten të zhdukur sot.

Ndonëse pati pajtim në takimin në Bruksel në mes të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq për çështjen e të Zhdukurve gjatë luftës së fundit në Kosovë, miratimi i kësaj deklarate ngjalli mjaft reagime e polemika në opinionin publik.

Kjo deklaratë në të cilët palët janë pajtuar të angazhohen për zbardhjen e fatit të personave të zhdukur nga lufta e fundit në Kosovë detyron Serbinë të marrë përsipër hapjen e arkivave përfshirë edhe dokumentat e klasifikuara, mbi vendndodhjen e personave të zhdukur.

Deklarata për të Zhdukurit – “Pak optimizëm se Serbia do ta bëjë hapjen e arkivave në mënyrë transparente”

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika