Mbretëria e Bashkuar s’do të dërgojë avionë luftarakë në Ukrainë nëse ka rrezik për sigurinë britanike

Zyra e Kryeministrit të Britanisë, ka bërë të ditur se nuk kanë marrë akoma një vendim në lidhje me sigurimin e avionëve luftarakë në Ukrainë, pasi janë duke e shqyrtuar me kujdes këtë vendim sepse “janë të vetëdijshëm për rreziqet e mundshme përshkallëzuese”

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, dhe kryeministri i Britanisë, Rishi Sunak takohen me trupat ukrainas që po trajnohen për të komanduar tanket Challenger 2, në Anglinë jugperëndimore më 8 shkurt 2023. Foto AFP nëpërmjet Getty Images

Mbretëria e Bashkuar nuk do të dërgojë avionë luftarakë në Ukrainë nëse ekziston një rrezik për sigurinë britanike, kështu ka bërë të ditur qeveria britanike.

“Mbretëria e Bashkuar ka një numër të konsiderueshëm tajfunësh dhe F-35. Sigurisht që ne kurrë nuk do të bënim asgjë që do të rrezikonte sigurinë e Mbretërisë së Bashkuar”, ka thënë zëdhënësi i kryeministrit britanik, Rishi Sunak.

Ai ka shtuar se Mbretëria e Bashkuar do të punonte me partnerët ndërkombëtarë për të “përpunuar se si ne mund të furnizonim (Ukrainë) me kapacitete të standardeve të NATO-s”.

Mbretëria e Bashkuar ka shumë vëmendje në “rreziqet e mundshme të shkallëzimit” pasi ka konsideruar dërgimin e avionëve luftarakë në Ukrainë, ka thënë Zyra e Kryeministrit britanik.

Kur u pyet në lidhje me shqetësimet e disa aleatëve perëndimorë se furnizimi me avionë mund të rrezikonte të tërhiqte NATO-n në konflikt, zëdhënësi i kryeministrit britanik, ka thënë se akoma nuk kanë marr një vendim në lidhje me sigurimin e avionëve.

“Së pari ne nuk kemi marrë një vendim në lidhje me sigurimin e avionëve, ne jemi duke u trajnuar aktualisht. Mbretëria e Bashkuar është në procesin e sigurimit të tankeve Challenger dhe ne kemi ofruar gjithashtu aftësi me rreze më të gjatë. Ne i marrim këto vendime me kujdes dhe i bëjmë me mend. Ne jemi të vetëdijshëm për rreziqet e mundshme përshkallëzuese”, ka deklaruar ai, raporton The Guardian.

Po ashtu, zëdhënësi ka shtuar se qeveria britanike është e bindur se qasja që po marrin është mënyra më e mirë dhe më e shpejtë për të ndihmuar Ukrainën t’i japë fund kësaj lufte.

“Por, gjatë gjithë kësaj kohe kemi qenë të bindur se qasja që po marrim është mënyra më e mirë dhe më e shpejtë për të ndihmuar Ukrainën t’i japë fund kësaj lufte, e cila është padyshim në interesin e të gjithëve. Dhe është Rusia ajo që vazhdon të ndërmarrë veprime përshkallëzuese me bombardimet e tyre ndaj civilëve dhe të vazhdojë luftën e tyre të paligjshme në Ukrainë”, ka shtuar ai.

Ndërkaq, sipas tij, dërgimi i tajfuneve do të kërkonte leje nga Italia, Spanja dhe Gjermania, ndërsa F-35 do të kishte nevojë për marrëveshje nga SHBA-ja.

Shija e redaktorit

Kongresmenja amerikane: Çdo agresion ndaj Kosovës përbën kërcënim për sigurinë...

Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që moti është...

The Guardian: Zyrtarët amerikanë u bindën nga provat e Qeverisë...

Sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, më 24 shtator të këtij viti, e ka marrë edhe vëmendjen ndërkombëtare. Së fundmi, gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”,...

Anton Cena me tre medalje, dy të arta dhe një...

Anton Cena, garues nga Kosova për Lojërat e 11-të për Policë, Doganierë dhe Zjarrfikës, ka arritur t'i fitojë tri medalje, dy të arta dhe...

Të fundit nga rubrika