Michelle Yeoh bëhet fituesja e parë e aktores më të mirë aziatike në historinë 95-vjeçare të Oscars

Michelle Yeoh bëri histori të dielën duke u bërë gruaja e parë aziatike që fitoi Oscar për aktoren më të mirë. Ajo fitoi çmimin për rolin e saj në filmin fantastiko-shkencor "Everything, Everywhere All at Once"

Michelle Yeoh me statujën e saj historike

Michelle Yeoh fitoi çmimin Oscar për aktoren më të mirë në ceremoninë e së dielës mbrëma, për rolin e saj si një grua, nënë dhe pronare lavanderie, jeta e së cilës kthehet përmbys kur ajo hidhet në universe të shumta paralele në filmin “Everything, Everywhere All at Once”.

Triumfi e bën atë yllin e parë aziatik që fiton aktoren më të mirë në historinë 95-vjeçare të Academy Awards.

“Për të gjithë djemtë dhe vajzat e vogla që duken si unë duke parë sonte, ky është një fener shprese dhe mundësish. Kjo është dëshmi se ëndrrat – ëndrrat e mëdha dhe ëndrrat bëhen realitet. Dhe zonja, mos lejoni askënd t’ju thotë se keni kaluar ndonjëherë në moshën tuaj. Mos u dorëzo kurrë”, ka thënë ajo në pranimin e çmimit të saj.

Ky ishte nominimi i saj i parë për Oscar dhe fitorja pas një karriere të nderuar që kalonte midis roleve të rënda aksion si “Crouching Tiger, Hidden Dragon” dhe shfaqjeve të vetëpërmbajtjes mbretërore “Crazy Rich Asians”.

Ajo ka mposhtur aktoren Andrea Riseborough (“To Leslie”), Cate Blanchett (“Tar”), Michelle Williams (“The Fabelmans”) dhe Ana de Armas (“Bonde”).

Konkurrenca më e madhe e Yeoh erdhi nga Blanchett, e cila fitoi trofeun e aktores më të mirë në Çmimet e Akademisë Britanike të Filmit (BAFTA), por e pa rrugën e saj drejt rrethit të fituesve të ngushtuar pas fitores historike të Yeoh në SAG Awards, ku ajo u bë ylli i parë aziatik që fitoi çmimin e aktores më të mirë të repartit për një film.

Gjatë gjithë sezonit, Yeoh ka folur për pengesat që ajo dhe interpretuesit e tjerë aziatikë janë përballur në Hollywood.

Pasi u zbuluan nominimet për Oscar në janar, ajo tha për The Times, “Sigurisht, unë jam mbi hënë, por ndihem pak e trishtuar sepse e di që e dimë se ka pasur aktore të mahnitshme nga Azia që më vijnë përpara, dhe unë qëndroni mbi supet e tyre.”

Everything Everywhere All at Once

Ndoshta asnjë film këtë vit nuk e ka përmbushur emrin e tij ashtu si ” Everything Everywhere All at Once” e Daniels. Nëse dyshja regjisore do të kishte shpenzuar çdo minutë të gjashtë viteve të fundit që kur krijoi Swiss Army Man duke filmuar këtë multivers të vërtetë të çmendurisë dhe duke bashkuar këtë botë plot realitet, do të kishte kuptim të përsosur.

Në të ka një metodë për çmendurinë, e udhëhequr nga një ansambël i jashtëzakonshëm i kompletuar me disa nga performancat më të mira të vitit.

Nga të gjitha realitetet e shumta brenda këtij filmi, është e mrekullueshme që jetojmë në një realitet ku një film si ky mund të ekzistojë.

Viti 2022 ka qenë absolutisht një vit për magjinë e filmave. Këtë vit, ne kemi parë filma që kanë rikthyer përvojën teatrale në një mënyrë të madhe (Top Gun: Maverick, Avatar: The Way of Water), filma rreth krijimit të tilla shfaq gëzimin dhe ndikimin e shikimit filma (Empire of Light , After Yang), e kaluara e çmendur e filmave (Babilonia), dhe për kineastët që bëjnë filmat tanë të preferuar.

Të fundit nga rubrika