Ministri izraelit vjen në Kosovë për forcimin e marrëdhënieve, nënshkruhet një marrëveshje turistike

Ministri izraelit i Turizmit, Israel Katz, ka planifikuar një vizitë dyditore në Kosovë, në një nismë për forcimin e marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve. Ky është një moment historik, pasi Katz do të jetë ministri i parë i lartë izraelit që viziton zyrtarisht Kosovën

Israel Katz

Ministri izraelit i Turizmit, Israel Katz, do të vijë për një vizitë dyditore në Kosovë, me ftesë të qeverisë së vendit, raporton iNews24.

Katz do të takohet me kryeministrin Albin Kurti, presidenten Vjosa Osmani, ministren e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla dhe ministren e Ekonomisë, Artane Rizvanolli.

Katz do të bëhet ministri i parë i lartë izraelit që do ta zhvillojë një vizitë zyrtare në Kosovë.

“Iniciativa kryesore në bazë të vizitës është nënshkrimi i një marrëveshjeje turistike dhe forcimi i marrëdhënieve dhe partneritetit mes vendeve”, thuhet në një deklaratë zyrtare.

“Ministri i Turizmit, Israel Katz, do të ofrojë ndihmën izraelite për zhvillimin ekonomik dhe turistik që Kosova kërkon të promovojë”, shtohet në deklaratë.

Kosova e mori në Shtëpinë e Bardhë njohjen e rëndësishme nga Izraeli dhe më pas u bë vendi i parë evropian dhe me shumicë myslimane që hapi Ambasadë në Jerusalem në vitin 2021. Qershorin e kaluar, Kosova miratoi përkufizimin e antisemitizmit të Aleancës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika