Mrekullitë natyrore, kulturore dhe fshatare të Provences

Provence është rajon gjeografik që shtrihet në Francën juglindore dhe përfshin kryesisht sipërfaqen malore dhe kodrinore të vendit. Provence ka gjithsej afro 900 fshatra, që e bëjnë atë një vend karakteristik, por mbi të gjitha është i pasur me muze, male, porte të ndryshme, çiklizëm interesant dhe mbi të gjitha një kuzhinë unike dhe të njohur si kuzhina provansale

Fotografia e një pjese të fshatit në Provence

Fshatrat simpatikë dhe peisazhet mahnitëse të Provences kanë frymëzuar njerëzit prej kohësh, ndërsa muzetë, galeritë dhe vendet historike të Francës kanë filluar të konkrojnë ato

Brenda këtij artikulli do të njiheni me karakteristikat dhe ato që e bëjnë këtë vend unik dhe të dashur për shumicën e popullsisë në botë.

Muzeu

Ilustrim

Muzeu i Qytetërimeve Evropiane dhe Mesdhetare (Mucem) qëndron në ish skelën J4 të Marsejës  një pjesë verbuese e arkitekturës bashkëkohore me pamje nga deti. E hapur në vitin 2013 kur Marseja ishte kryeqyteti evropian i kulturës, ajo formon një hapësirë ​​të madhe artistike dhe kulturore në dy nivele, duke pritur ngjarje dhe ekspozita të përkohshme gjatë gjithë vitit. Koleksioni i tij i madh i përhershëm përfshin disa qindra mijëra objekte dhe vepra arti, që përfshijnë gjatësinë dhe frymën e historisë dhe kulturës evropiane nga artefaktet neolitike deri te arti bashkëkohor.

Vjelja e ullirit- 4 emërtimet e vendit

Ilustrim

Provence ka prodhuar vajra të hollë ulliri për shekuj dhe rajoni përfshin katër emërtime të kontrolluara për vajin e ullirit: huile d’olive de la Vallée des Baux de Provence, huile d’olive d’Aix-en-Provence, huile d’olive de Haute-Provence dhe huile d’olive de Provence. Vjelja e ullirit në Provence zgjat nga tetori deri në nëntor dhe bashkimi në korrje me një prodhues vendas  ku përvoja e mbledhjes me dorë të ullinjve plotësohet duke shijuar disa ushqime dhe verë të shijshme provansale  është një mënyrë e mrekullueshme për të përjetuar një nga traditat më të qëndrueshme të rajonit.

Malet dhe atraktiviteti në to

Ilustrim

Peizazhet shkëmbore të Alpes-de-Haute-Provence ofrojnë shumë mundësi për aventura aktive, nga ecja në biçikletë, deri te disa mbresëlënëse të jashtëzakonshme nëpërmjet ferratave (rrugë fikse ngjitjeje) mbi shkëmbinjtë dhe shkëmbinjtë gëlqerorë të lagur nga dielli. Lehtësisht i aksesueshëm dhe i mirëmbajtur mirë, një nga më të mirat përmes ferratave në Provence është Grande Fistoire në Le Caire – një seri kalimesh spektakolare dhe ura këmbësh mbi një shkëmb gëlqeror 250 m të lartë, duke përfshirë tre zipline. Një tjetër është Via Ferrata du Rocher de Neuf Heures, afër Digne-les-Bains, me pamje të mrekullueshme të maleve përreth.

Avignon-shtëpi e muzeve dhe galerive

Ilustrim

Qyteti i Avignon-it i listuar në UNESCO ishte shkurtimisht selia e papatit gjatë shekullit të 14-të dhe ende ka histori dhe kulturë të gjerë. Avignon është shtëpia e disa muzeve dhe galerive të shquara, duke përfshirë Muzeun Angladon , i cili strehon vepra nga artistë si Cézanne, Picasso dhe Van Gogh, dhe Koleksioni Lambert, i cili ka vepra arti bashkëkohor nga Jean-Michel Basquiat dhe Nan Goldin. Vetë Palais des Papes është një ndërtesë e mahnitshme, e konceptuar në një shkallë të gjerë – është pallati më i madh gotik në Evropë, i mbushur me fortifikime dhe i dekoruar në mënyrë të mrekullueshme.

Pont du Gard

Ilustrim

Pont du Gard është një nga ujësjellësit romakë më të ruajtur në botë, një kryevepër teknike dhe artistike që qëndron rreth 50 metra e lartë dhe përfshin lumin Gard. E ndërtuar në shekullin e 1-të, ajo ishte pjesë e një ujësjellësi që shtrihej më shumë se 30 milje, i cili çonte ujë në koloninë romake të Nemausus – tani qyteti i Nîmes. Ndërtimi i tij përfshin tre nivele harqesh dhe saktësia me të cilën është ndërtuar dëshmohet nga shenjat dhe numrat e gurgdhendës që gjenden në shumë prej blloqeve të buta gëlqerore, të nxjerra vetëm 600 m larg.

Kuzhina provansale

Ilustrim

Ushqimi i shijshëm, vera dhe vajrat e ullirit të Provence janë arsye të mjaftueshme për të vizituar rajonin në vetvete. Nga restorantet me yje Michelin te vreshtat dhe fermat, te ushqimet fantastike të detit, tartufi dhe perimet e mrekullueshme të pjekura nga dielli, nuk do t’ju mungojë kurrë një gamë jashtëzakonisht e mirë vendesh për të ngrënë dhe pirë. Një prej tyre është Lou Calen, një hotel luksoz në pronën e tij në Cotignac, me një restorant të shkëlqyer, bar vere dhe fabrikë birre artizanale.

La Ciotat

Ilustrim

Në mes të rrugës midis Marsejës dhe Toulon, qyteti i vjetër port i La Ciotat shtrihet në njërën anë të një gjiri të bukur, i rrethuar nga plazhe me rërë dhe gurë (shkëmbinj) të lë pa frymë. Vendlindja e petankut dhe shtëpia e një prej kinemave të para publike në botë, L’Eden, e cila u hap në 1899 dhe vazhdon të shfaqë filma edhe sot, La Ciotat ia vlen të vizitohet. Shkoni në Parc du Mugel të bukur, një nga kopshtet e mrekullueshme të Francës, vizitoni shtëpitë piktoreske të shekullit të 17-të dhe lundroni në marinën e re, ose merrni një varkë në Ile Vert, me plazhet e tij të mrekullueshme dhe bimësinë e harlisur.

Gordes, Luberon

Ilustrim

Gordes është fshati kryesor provansal; të strukur përballë një shkëmbi dhe me pamje nga Luberon nga mjedisi i tij në majë të kodrës, shtëpitë e tij prej guri dhe rrugët e ngushta me kalldrëm që qarkullojnë mbi tarraca dhe rrethohen nga një peizazh me ullishte, vreshta, mure me gurë të thatë dhe fusha livande. E larë në dritën e bukur që ka tërhequr artistët në këtë pjesë të Provence për vite me radhë, ajo ka pritur piktorë duke përfshirë Marc Chagall, André Lhote, Victor Vasarely dhe Pol Mara.

Çiklizëm në fushat e livandës së Provence

Ilustrim

Fushat e livandës në Provence janë një nga peizazhet më ikonike të Francës – dhe ka mënyrë më të mirë për t’i eksploruar ato sesa në dy rrota. Sezoni i lulëzimit të livandës shtrihet nga fundi i qershorit deri në fund të gushtit (ajo korrret në shtator), dhe gjithashtu përkon me kohën më të mirë për të parë luledielli, të cilat shpesh do t’i gjeni të rriten në fushat aty pranë. Por nuk ka asgjë që ju ndalon të shijoni një turne me biçikletë këtu jashtë sezonit, gjithashtu, kur moti është më i freskët dhe peizazhi po aq i bukur.

Villa Noailles

Ilustrim

Kjo vilë jashtëzakonisht moderne në Hyères u ndërtua në vitet 1920 për një çift të pasur parisien, Charles dhe Marie-Laure de Noailles. E dizenjuar nga arkitekti francez me ndikim Robert Mallet-Stevens, me kalimin e viteve të ftuarit e saj përfshinin njerëz të famshëm si Pablo Picasso, Luis Buñuel dhe Jean Cocteau. Vila është shtëpia e ngjarjeve dhe ekspozitave të rradhës, duke përfshirë Festivalin Ndërkombëtar të Modës, Fotografisë dhe Aksesorëve , edicioni i 37-të i të cilit do të mbahet midis 13-16 tetorit 2022, me ekspozita përkatëse që do të zgjasin deri në janar 2023.

Të fundit nga rubrika