MTV VMA 2022: Gjithçka që duhet të dini

MTV Video Music Awards nuk janë gjithmonë me plot ngjarje, por nga performancat e deri te fjalimet, ceremonia e së dielës në Newark, Prudential Center në New Jersey ishte mjaft e mbushur me aksion dhe fitues të papritur

Foto ilustrim nga fituesit e MTV VMA 2022

MTV Video Music Awards 2022, i organizuar nga  LL Cool J,  Nicki Minaj dhe Jack Harlow, u zhvillua në Qendrën Prudential në Newark, NJ, të dielën mbrëma, ku u dëgjuan emrat më të mëdhenj të muzikës dhe disa madje u larguan me një trofe ikonik.

Shikuesit u trajtuan me shfaqje nga Anitta, Blackpink, Lizzo, Maneskin, Jack Harlow, J Balvin , Marshmello x Khalid, Panic në Disco , dhe Kane Brown, i cili bëri histori si këngëtari i parë mashkull i vendit që performoi ndonjëherë në VMA.

Gjithashtu, pati një bashkëpunim në mes Eminem dhe Snoop Dogg , të cilët dhanë një performancë multiverse të këngës së tyre, “From the D 2 the LBC”.

Eminem dhe Snoop Dogg

Një nga pikat kryesore të mbrëmjes ishte kur Minaj mori çmimin e lakmuar Video Vanguard. Reperja, e cila ka marrë 17 nominime për VMA gjatë karrierës së saj, filloi duke performuar një përzierje të hiteve të saj që përfshinin gjithçka nga “Super Bass” deri tek singulli i saj më i ri, “Super Freaky Girl”.

Nicki Minaj

Pas marrjes së çmimit, ajo mbajti një fjalim të përzemërt se si donte që Whitney Houston dhe Michael Jackson të ishin aty për të festuar me të.

“Uroj që njerëzit ta marrin seriozisht shëndetin mendor, edhe për ata që duket se kanë jetë të përsosur”, ka thënë ajo për superyjet e ndjerë të muzikës.

Një nga momentet më të çuditshme të natës erdhi kur Johnny Depp u shfaq si një njeri i hënës, duke qëndruar pezull mbi skenë si një vizual i realitetit të shtuar, duke lundruar rastësisht brenda dhe jashtë gjatë gjithë ceremonisë.

Por momenti që me siguri do t’i mbajë të gjithë të flasin erdhi në fund të ceremonisë, kur Taylor Swift fitoi videon e vitit. Pasi pranoi trofeun e saj Moon Person, ajo zbuloi se ka një album të ri që do të dalë më 21 tetor dhe do të japë më shumë detaje në mesnatë.

Taylor Swift

Ndërkaq, Swift përdori një nga fitimet e saj në VMA për të njoftuar se albumi i saj më i ri, Midnights, do të dilte më 21 tetor.

Një rekord i ri po vendoset në kategorinë e videove të vitit, pasi ajo është shprehur se për herë të parë në historinë e VMA, katër nga regjisorët e nominuar në kategorinë e videos së vitit janë gra.

Lista e plotë e të nominuarve me fituesit kryesor:

Video e vitit

Taylor Swift -“All Too Well” (Versioni 10 Minutësh) (Versioni Taylor) – Records Republic

Artisti i vitit

Bad Bunny -Rimas Entertainment

Kënga e vitit

Billie Eilish – “Happier Than Ever” – Darkroom, Interscope Records

Artisti i ri më i mirë

Dove Cameron – Disruptor Records, Columbia Records

Push performanca e vitit

December 2021: SEVENTEEN – “Rock With You” – PLEDIS Entertainment, Geffen Records

Bashkëpunimi më i mirë

Lil Nas X, Jack Harlow – “INDUSTRY BABY” -Columbia Records

Pop më i mirë

Harry Styles – “As It Was” – Columbia Records

Hip-hopi më i mirë

Nicki Minaj ft. Lil Baby – “Do We Have A Problem?” – Young Money, Cash Money, Republic Records 

Rock më i mirë

Red Hot Chili Peppers – “Black Summer” – Warner Records

Latini më i mirë

Anitta – “Envolver” — Warner Records

R&B më i mirë

The Weeknd – “Out Of Time” – XO / Republic Records

Performanca më i mirë metaverse

BLACKPINK Virtual | PUBG – YG Entertainment / Interscope Records

Video më e mirë e gjatë

Taylor Swift -“All Too Well” (Versioni 10 Minutësh) (Versioni Taylor) – Records Republic

Kinematografia më mirë

Harry Styles -“As It Was” -Columbia Records *FITUES

Grupi i vitit

BTS

Kënga e verës

Jack Harlow – “First Class”, raporton CNN, transmeton Dukagjini.

MTV Video Music Awards 2022: Veshjet më të mira nga tapeti i kuq

Shija e redaktorit

Intervistë | Rrëfimi i gazetarit Martin Çuni që u torturua...

Ishin vitet e regjimit serb në Kosovë, ato që rëndonin shpatullat e çdo shqiptari që vetëm kërkonte të jetonte i lirë në vendin e...

Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore...

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Të fundit nga rubrika