Nagavci për rektorin e ri të UP-së: Ashtu siç kemi premtuar, i gjithë procesi i përzgjedhjes ka qenë transparent e i bazuar në meritokraci

“Ashtu siç kemi premtuar, i gjithë procesi i përzgjedhjes ka qenë transparent e i bazuar në meritokraci”, kështu e ka cilësuar zgjedhjen e rektorit të ri të UP-së, Qerim Qerimi

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ka thëne se zgjedhja e rektorit të ri të Universitetin të Prishtinës ka qenë sic kanë premtuar.

Zgjidhet rektori i ri i UP-së

Pra, sipas saj i gjithë procesi i përzgjedhjes ka qenë transparent e ti bazuar në meritokraci.

“Universiteti i Prishtinës nga sot ka një rektor të ri. Me 6 vota për, rektor i UP-së është zgjedhur profesori Qerim Qerimi. Ashtu siç kemi premtuar, i gjithë procesi i përzgjedhjes ka qenë transparent e i bazuar në meritokraci”, ka shkruar Nagavci.

Ajo tha se për herë të parë është krijaur një praktikë që do të transformojë mënyrën e zgjedhjes së rektorit dhe mbarëvajtjen e punës në UP.

Nagavci tha se një rektor i zgjedhur sikur se si u zgjodh gjatë ditës së hënë, Qerim Qerimi, do të jetë në gjendje të ndërkombëtarizojë UP-në.

“Për herë të parë kemi krijuar një praktikë që do të transformojë rrënjësisht mënyrën e zgjedhjes së Rektorit si dhe mbarëvajtjen e punës në Universitetin e Prishtinës. Vetëm një Rektor i zgjedhur në këtë formë  do të jetë në gjendje të ndërkombëtarizojë UP-në, ta garantojë: hapjen e pozitave të reja për staf akademik të mirëpërgatitur, të zbatojë një reformë strukturore të rekrutimit të stafit elitar akademik për secilën pozitë të lirë në UP (që aktualisht mbahen ‘peng’ kundërligjshëm)”, ka shtuar Nagavci .

Ajo tha se UP meriton të shndërrohet në mjedis akademik ku mbizotëron cilësia intelektuale ashtu siç e meriton ky institucion me rëndësi jetike për Kosovën.

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika