Në mungesë kuorumi nuk hyri në votim rezoluta e PDK-së mbi gjendjen në sektorin e shëndetësisë

Me vetëm 45 deputetë pjesëmarrës në seancën e Kuvendit të Kosovës, ku u diskutua për situatën në sektorin e shëndetësisë në vend. Për shkak të mungesës së kuorumit, rezoluta e propozuar nga Partia Demokratike e Kosovës, nuk hyri në votim

Ka përfunduar seanca e 18-të e Kuvendnit të Kosovës me vetëm 45 deputetë që kanë marrë pjesë në seancën ku u diskutua për situatën në sektorin e shëndetësisë në Kosovës.

Në mungesë të kuorumit mungesës së kuorumit, rezoluta e propozuar nga Partia Demokratike e Kosovës, nuk hyri në votim.

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu duke e prezantuar rezolutën, ka kërkuar nga Qeveria Republikës së Kosovës dhe e Ministria e Shëndetësisë që në afat prej 15 ditësh nga miratimi i rezolutës të dërgohet në Kuvend raporti i detajuar sektorial, i cili pos tjerash përfshin nivelin e zbatimit të buxhetit për vitin 2022.

“Kërkohet nga Qeveria e Kosovës që të marrë vendimin për evitimin e menjëhershëm të mbivendosjes institucionale në sektorin e shëndetësisë duke anuluar vendimin për themelimin e komitetit ekzekutiv për shëndetësi; kërkojmë nga Qeveria e Republikës së Kosovës dhe Ministria e Shëndetësisë që në afat prej 15 ditësh nga miratimi i rezolutës të dërgohet në Kuvend raporti i detajuar sektorial, i cili pos tjerash përfshin nivelin e zbatimit të buxhetit për vitin 2022, nivelin e zbatimit të gjetjeve dhe rekomandimeve të zyrës kombëtare të auditimit për vitin 2021, masat dhe veprimet që janë ndërmarrë në funksion të zbatimit të planit të punës së qeverisë dhe adresimin e sfidave që e karakterizojnë këtë sektor”, ka thënë Haxhiu.

Tahiri: Deputetët e shumicës të bëjnë presion për emërimin e ministrit të Shëndetësisë

Ndërkaq, gjatë kësaj seance shefi i grupit parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Abelard Tahiri, ka kërkuar ka deputetët e Kuvendnit të Kosovës që të bëjnë më shumë presion te Qeveria e Kosovës që kjo e fundit të emërojë ministrinë e Shëndetësisë.

Kurse deputeti i Listës Guxo, Haxhi Avdyli për gjendjen aktuale në shëndetësi ka thënë se faji nuk mbetet jetim pasi siç thotë ai sipas meritave, duhet të ndahen edhe përgjegjësitë. Ai ka thënë se duhet të rriten kapacitetet menaxheriale në sektorin e shëndetësisë.

Ai ka thënë se për këtë gjendje faji nuk është jetim, pasi sipas tij “të gjitha partitë kanë pasur rastin të udhëheqin dhe të merren me sfidat në shëndetësi”, gjersa ka shtuar se sipas meritave duhet të ndahen edhe përgjegjësitë.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

Vetëvrasja e Sokol Halili, Policia tregon çfarë gjeti në vendngjarje

I dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares shtatzënë ishte vetvrarë të premten, njoftoi Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla. Raporti 24-orësh i Policisë së Kosovës ka dhënë...

Mungesa e Serbisë në Samit, Rama: Vuçiq s’ka rrugë tjetër,...

Kryeministri i i Shqipërisë, Edi Rama, në një bashkëbisedim në rrjetet sociale, ka thënë se Serbia do të marrë pjesë NË Samitin e 6...

Të fundit nga rubrika