Nënkryetari i Prishtinës thotë se nuk e mori pagën si zakonisht, e cilëson veprim të jashtëligjshëm

Nënkryetari i Prishtinës, Alban Zogaj, ka njoftuar se të enjten e 1 shtatorit nuk i është ekzekutuar paga si zakonisht, e këtë vendim të Ministrisë së Financave e ka quajtur të "papranueshëm dhe të jashtëligjshëm"

Alban Zogaj, nënkryetar i Prishtinës

Të enjten e 1 shtatorit, nënkryetari i Komunës së Prishtinës, Alban Zogaj, ka thënë se nuk e ka marrë pagën si zakonisht, e vendimin e Ministrisë së Financave për ekzekutimin e pagave të pjesshme për grevistët, Zogaj e ka quajtur si të “papranueshëm dhe të jashtëligjshëm”.

“Ministria e Financave ka vendosur që të mos i procesojë pagat për Komunën e Prishtinës!!! Totalisht e papranueshme dhe e jashtëligjshme. Komunat kanë buxhetet e veta, dhe janë punëdhënësit e pavarur”, ka shkruar Zogaj në Twitter.

Ndërkaq, të mërkurën e 31 gushtit, Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka thënë se ekzekutimi i pagave për këtë muaj është bërë vetëm i pjesshëm, për arsye se sipas tij, organizatat buxhetore nuk i kanë dërguar listat e atyre që kanë dalë në punë me kohë.

Po ashtu, më 25 gusht, Ministria e Financave ka kërkuar nga Këshilli Grevist listën e personave që po marrin pjesë në grevë, për t’ua ndërprerë pagën sipas nenit 18 të Ligjit për Greva.

Ministri Murati ka thënë se përderisa e drejta e grevës dhe grumbullimit është e garantuar me ligj, po ashtu praktikat dhe konventat ndërkombëtare nuk e obligojnë punëdhënësin që të paguajë punëtorin sa është në grevë.

Sipas tij, është obligim i sindikatës që t’i kompensojë grevistët, mirëpo ligji për grevë thotë të kundërtën.

Komunat nuk i dorëzojnë listat e grevistëve, Qeveria nuk i proceson pagat për ta

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

KFOR-i: Ushtria serbe s’ka nevojë për autorizim për të lëvizur...

KFOR-i ka reaguar lidhur me vizitën e ministrit serb të Mbrojtjes dhe shefit të Shtabit të Forcave të Armatosura të Serbisë, në bazën ushtarake...

Doktorët që lanë Gjermaninë për tu kthyer në Kosovë

Kohëve të fundit, lajmet për ikjen e punëtorëve e veçanarisht të doktorëve, nga Kosova për në vendet evropiane nuk kanë qenë të pakta. Por, fillimi...

Të fundit nga rubrika