Newcastle lidh trajnerin Howe me ‘marrëveshje afatgjate’

Trajneri i Newcastle United, Eddie Howe, ka nënshkruar një kontratë të re afatgjate, me klubin e tij, vetëm nëntë muaj pas emërimit si trajner

Dan Ashworth dhe Eddie Howe

Newcastle United ka konfirmuar me kënaqësi se trajneri Eddie Howe ka nënshkruar një kontratë të re afatgjate në St. James’ Park.

Howe, i cili iu bashkua klubit menjëherë pas një marrjeje nga fondi sovran i pasurisë saudite, i udhëhoqi Magpies drejt sigurisë së Premier League sezonin e kaluar.

“Është një ndjenjë e mrekullueshme të përkushtoj të ardhmen time në këtë klub të jashtëzakonshëm”, ka thënë Howe.

Howe ishte me kontratë deri në vitin 2024, por tani ka sigurinë e një marrëveshjeje më të gjatë, pasi bëri lëvizjen e një sezoni të parë të suksesshëm.

Newcastle ishte në vendin e 19-të në Premier League në atë kohë, pas 11 ndeshjeve, dhe ai i udhëhoqi ata në vendin e 11-të.

Eddie Howe

Pra, duke pasur parasysh performancën e tij në marrjen e ekipit nga vendi 19 në 11 në Premier League, dhe popullariteti i tij mes lojtarëve dhe mbështetësve. Ai tani është shpërblyer me një rritje page dhe marrëveshje të zgjatur, raporton Daily Mail, trasnmeton Dukagjini.

“Është një ndjenjë e mrekullueshme të përkushtoj të ardhmen time në këtë klub të jashtëzakonshëm. Jam jashtëzakonisht krenar që jam trajneri kryesor i Newcastle United dhe kam shijuar çdo moment këtu”, ka thënë 44-vjeçari.

Howe ka falënderuar ekipin e tij, lojtarët, stafin dhe mbështetësit, pasi sipas tij janë ata që e bëjnë atë një vend shumë të veçantë për të qenë çdo ditë aty.

Trajneri i Newcastle United, Eddie Howe pozon përkrah Amanda Staveley dhe Mehrdad Ghodoussi. Foto 2021

Ndërsa, drejtori sportiv i Newcastle United, Dan Ashworth, ka thënë se është i kënaqur që Eddie ka përkushtuar të ardhmen e tij afatgjate te Newcastle United.

“Ai është një udhëheqës jashtëzakonisht i talentuar dhe ka pasur një ndikim të madh që nga emërimi në nëntor. Në periudhën e shkurtër kohore që kam punuar me të, kam parë se sa trajner dhe udhëheqës i zellshëm, i detajuar, punëtor është”, ka deklaruar ai.

Po ashtu, sipas tij ky është një lajm i madh për klubin dhe mezi po pret të punoj me të dhe kolegët e tjerë, në rrugëtimin e tyre.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Osmani: Në Kosovë nënkryetare të Kuvendit e kemi një të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas emërimit të nënkryetarit të Kuvendit të Serbisë, Bozhidar Deliq, për të cilin ka thënë se ka...

Të fundit nga rubrika