Nis ndërtimi i memorialit në Skenderaj, ku për herë të parë doli publikisht UÇK-ja

Kryetari i komunës së Skenderajt, Fadil Nura, ka njoftuar se është vënë gurthemeli i ndërtimit të një memoriali në Llaushë të Skenderajt, aty ku ka qenë dalja e parë publike e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK)

Foto e postuar nga Kryetari i Komunës së Skenderajt, Fadil Nura

Kryetari i komunës së Skenderajt, Fadil Nura, ka njoftuar se sot (e shtunë) është vënë gurthemeli i ndërtimit të një monumentali në Llaushë të Skenderajt, aty ku ka qenë dalja e parë publike e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK).

Përmes një postimi, kryetari Nura bëri të ditur se në vënien e gurthemelit ishin të pranishëm dhe nënkryetari gjeneral Sami Lushtaku, komandanti Jetullah Geci, deputetë të Parlamentit të Kosovës, ish-luftëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, familjet e dëshmorëve, invalidët e bashkëqytetarët.

“DALJA PUBLIKE E UÇK-së! Bashkë me nënkryetarin gjeneral Sami Lushtaku, komandantin Jetullah Geci, deputetë të Parlamentit të Kosovës, ish-luftëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, familjet e dëshmorëve, invalidët dhe bashkëqytetarët, vumë gurthemelin e ndërtimit të një vepre monumentale të kujtimit të pavdekshëm dhe nderimit të përjetshëm të çastit më historik të daljes publike të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Llaushë më 28 nëntor 1997. Mirënjohje e përjetshme për UÇK-në!”, ka shkruar kryetari i komunës së Skenderajt.

Shija e redaktorit

Kongresmenja amerikane: Çdo agresion ndaj Kosovës përbën kërcënim për sigurinë...

Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që moti është...

The Guardian: Zyrtarët amerikanë u bindën nga provat e Qeverisë...

Sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, më 24 shtator të këtij viti, e ka marrë edhe vëmendjen ndërkombëtare. Së fundmi, gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”,...

Anton Cena me tre medalje, dy të arta dhe një...

Anton Cena, garues nga Kosova për Lojërat e 11-të për Policë, Doganierë dhe Zjarrfikës, ka arritur t'i fitojë tri medalje, dy të arta dhe...

Të fundit nga rubrika