Një muaj paraburgim për Danijel Vasiljeviqin

Një muaj paraburgim i është caktuar Danijel Vasiljeviqit, i cili dyshohet për ngacmim të vajzës së kryetarit të Komunës së Shtërpcës

Danijel Vasiljevic

Një muaj paraburgim i është caktuar Danijel Vasiljeviqit, i cili dyshohet se e ka ngacmuar vajzën e kryetarit të Komunës së Shtërpcës, Dalibor Jevtiq, përmes rrjeteve sociale.

I riu është denoncuar për ngacmim në Polici nga kryetari i Shtërpcës nga Lista Serbe, Dalibor Jevtiq. Familja Vasiljeviq thotë se janë duke u sulmuar vetëm për shkak se janë opozitë e Listës Serbe.

Më datën katër shtator, Policia e Kosovës e ka arrestuar Danijel Vasiljeviqin, pasi ky i fundit dyshohet se e ka ngacmuar vajzën e kryetarit të Komunës së Shtërpcës, Dalibor Jevtiq, në rrjete sociale.

Avokati i të arrestuarit ka folur për Portalin Dukagjini, në lidhje me mundësinë që Vasiljeviq të ketë hyrë në grevë urie, pasi edhe familja e tij ka thënë se klienti i tij është arrestuar padrejtësisht për shkak të ”presioneve politike, sidomos të kryetarit të qytetit të Shtërpcës, Dalibor Jevtiq.

Ndërsa, Goran Vasiljeviq i cili është babai i Danijel-it, ka thënë për Portalin Dukagjini, se i biri tij është arrestuar pasi nuk e përkrah Listën Serbe.

Ai është shprehur se ky është një arrestim politik, ku kryetari i Shtërpcës, Dalibor Jevtiq e ka akuzuar atë për kërcënime, ndërsa policia e ka arrestuar pa pasur ndonjë provë konkrete.

Sipas të atit të të arrestuarit, ata po përdorin lidhjet e tyre në polici dhe në prokurori për të mbajtur djalin e tij në paraburgim.

Ai bëri të ditur se “nëse djalit të tij, të mërkurën i vazhdohet masa e paraburgimit pa asnjë provë, ai dhe familja e tij do të hyjnë në një grevë urie para Prokurorisë Themelore në Ferizaj”.

Arrestohet Danijel Vasiljeviq për shkak të shkrimeve në Facebook kundër kryetarit të Shtërpcës, Dalibor Jevtiq

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

KFOR-i: Ushtria serbe s’ka nevojë për autorizim për të lëvizur...

KFOR-i ka reaguar lidhur me vizitën e ministrit serb të Mbrojtjes dhe shefit të Shtabit të Forcave të Armatosura të Serbisë, në bazën ushtarake...

Doktorët që lanë Gjermaninë për tu kthyer në Kosovë

Kohëve të fundit, lajmet për ikjen e punëtorëve e veçanarisht të doktorëve, nga Kosova për në vendet evropiane nuk kanë qenë të pakta. Por, fillimi...

Të fundit nga rubrika