Nuk votohet komisioni për energji, opozita e lëshon seancën

Si pasojë e mosvotimit të Komisionit Hetimor për energji, të iniciuar nga PDK-ja, të gjitha partitë opozitare e kanë lëshuar sallën. Arben Gashi nga LDK, ka thënë se nuk do të marrin pjesë në asnjë votim deri sa të votohet ky komision

Kuvendi i Republikës së Kosovës

Vetëm 33 deputetë të Kuvendit të Kosovës, votuan për themelimin e komisionit për hetim parlamentar në lidhje me energjinë.

Edhe pse Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca i dha mbështetje kërkesës së opozitës për themelimin komisionit për energji, kjo nuk ia ndërroi mendjen deputetëve të pozitës.

“Dua t’i jap të drejtë pjesërisht opozitës, po dua t’i jap të drejtë opozitës sepse atëherë kam qenë kryetar i grupit parlamentar, kur m’u ka mohuar një gjë e tillë.
Prandaj, duhet të jemi konsistentë. Duhet ta hapim fazën e propozimit të emrave për këtë komision hetimor, pastaj mazhoranca e vendos me votë se a do ta votojë apo jo”, deklaroi Konjufca.

Si pasojë e kësaj, tri partitë opozitare, PDK, LDK e AAK kanë lëshuar sallën në shenjë revolte ndaj mosvotimit të komisionit.

Arben Gashi nga LDK, tha se kjo parti nuk do të marrë pjesë në asnjë seancë të ardhshme nëse komisioni i kërkuar nga ta nuk themelohet.

Opozita përplaset me pozitën në lidhje me themelimin e komisionit për energji

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Avokati Gashi: Ka neglizhencë të hetimeve, Astrit Dehari është goditur...

Avokati Tomë Gashi ka njoftuar se të premten e 12 gushtit do të mbajë konferencë për media në lidhje me rastin e vdekjes së...

Të fundit nga rubrika