Osmani nderon presidentin Ibrahim Rugova: Pavarësia ishte ideali i tij jetësor, të cilin e përjeton ky brez

"Pavarësia ishte ideali i tij jetësor, të cilin e përjeton ky brez dhe të tjerë pas tij”, ka thënë presidentja Vjosa Osmani

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në Ditën e Presidentit ka nderuar presidentin historik Ibrahim Rugova, te busti në sheshin e kryeqytetit.

Në një njoftim për media nga zyra e presidencës, Osmani citohet të ketë thënë se pavarësia ishte ideali jetësor i presidentit Rugova.

“Pavarësia ishte ideali i tij jetësor, të cilin e përjeton ky brez dhe të tjerë pas tij”, ka thënë Osmani.

May be an image of 10 people, the Brandenburg Gate and text

Ndryshe, Osmani, në po të njëjtën ditë ishte e ftuar në emisionin Radar në Radio Dukagjini.

Osmani-Sadriu ka treguar rreth ditës së parë të saj si presidente e vendit.

Ajo ka treguar se të parat që kishte takuar në Presidencë ishin xhudistet.

“Ka qenë një ditë e jashtëzakonshme 4 prilli, sepse qysh në momentet e para pas betimit të marrjes nga detyra, nga atëherë kryetari i Kuvendit Konjufca, kemi pritur disa njerëz që janë imazhi më i mirë i vendit tonë. Kemi pritur xhudistet tona, që kanë qenë mysafiret tona të para në Presidencë pasi kam marrë detyrën, të cilat janë dhe personat që ia kanë zbardhë fytyrën shtetit, e ngritën flamurin e shtetit lart e më lart. Pastaj pritëm atomistët, disa prej nxënësve të cilët shkëlqejnë në gara ndërkombëtare në shumë fusha, pastaj edhe familjet e personave të zhdukur me dhunë, nxënës të shkollave të shumta..”, ka treguar Osmani.

Ajo ka thënë se, kur ishte e vogël, nuk ka menduar se ka një profesion të paarritshëm për të.

Osmani u bën lutje të rinjve të mos humbin shpresat në Kosovën

Shija e redaktorit

Atiq nis procedurat për anëtarësimin e Mitrovicës së Veriut në...

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, i ka nisur procedurat për anëtarësimin në Asociaiconin e Komunave të Kosovës (AKK). Atiq ka kërkuar...

Apeli në Hagë rrit dënimet për dy bashkëpunëtorë të Millosheviqit

Gjyqtarët e apelit të OKB-së rritën ndjeshëm dënimet e dy bashkëpunëtorëve të ish-presidentit të Serbisë, Sllobodan Millosheviq, duke i konsideruar ata përgjegjës për përfshirje...

Raportimi nga veriu, gazetarët tregojnë eksperiencat e tyre në “Radar”

Raportimi nga e premtja në komunat në veri të vendit ishte një tjetër sfidë për gazetarët në Kosovës. Në mesin e provokimeve, të sharave,...

Të fundit nga rubrika