Osmani: Në pritje të përgjigjes rreth mosmarrëveshjes bullgaro-maqedonase

Ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani

Ministri i Punëve të Brendshme i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani ka bërë të ditur se janë në pritje të një përgjigje nga Bullgaria për një dokument për zgjidhjen e kontestit mes dy vendeve që tashmë është në Sofje, e për të cilin Shkupi është i gatshëm ta pranoj.

Kryediplomati nga Shkupi nuk ishte i gatshëm ta pohoj ose mohoj se Sofja zyrtare ka dhënë ndonjë sinjal, por se sipas tij kjo do të ishte një marrëveshje gjithëpërfshirëse, për të gjitha dallimet mes dy palëve.

“Ka një dokument të tillë në të cilin ne jemi të gatshëm ta pranojmë, megjithatë derisa nuk marrim përgjigje se pranohet edhe nga pala bullgare, mendoj se nuk mund të njoftoj deputetët dhe opinionin për shkak se mund të refuzohet dhe gjithçka ka qenë e kotë”, është shprehur Osmani pas takimit me ministrin rumun të Punëve të Jashtme, Bogdan Aurescu.

Sipas Osmanit, aktualisht diskutohet që bullgarët të jenë pjesë e Kushtetutës maqedone, respektivisht nëse kjo kërkesë e Sofjes do të përfshihet në kornizën e negociatave dhe në cilën fazë të procesit.

Kurse Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev, nuk pret që të hiqet vetoja dhe ka shprehur besimin se qeveria nuk do ta shkelë Deklaratën bullgare.

“Ka deklarata nga zyrtarë të qeverisë se do të respektohen të gjitha marrëveshjet e arritura, të cilat shprehin qëndrimin tonë kombëtar për këtë çështje”, kishte thënë president bullgar.

Ndërsa kryediplomati rumun, Aurescu, ka thënë se Rumania mbetet mbështetësi më i fortë i Maqedonisë së Veriut drejtë integrimit në Bashkimin Evropian (BE).

Të shtunën, kryeministri bullgar, Kiril Petkov bashkë me zëvendëskryeministrin Ilijana Jotova do vizitojnë Manastirin, por se a do takohen me kryeministrin Kovaçevski nuk dihet ende.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Avokati Gashi: Ka neglizhencë të hetimeve, Astrit Dehari është goditur...

Avokati Tomë Gashi ka njoftuar se të premten e 12 gushtit do të mbajë konferencë për media në lidhje me rastin e vdekjes së...

Të fundit nga rubrika