Osmani takohet me Zelenskyn: OSBE mbështetë popullin ukrainas, do të vazhdojë nga afër ta vëzhgojë gjendjen

Gjatë kësaj të hëne, ministri i Punëve të Jashtme në Maqedoninë e Veriut, Bujar Osmani, ka takuar presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani dhe presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky

Në kuadër të vizitës së tij në Kiev, Kryesuesi i OSBE-së, njëherit edhe ministër i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, ka njoftuar se ka takuar presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Ai është shprehur i impresionuar me punën që po e bën, Zelenskyy, për të mbrojtur popullin e tij nga agresioni rus.

“Impresionuese sakrifica dhe angazhimi i Presidentit Zelensky për mbrojtjen e popullit ukrainas dhe guximi i tij në ballafaqimin me sfidat dhe pasojat e agresionit të Federatës Ruse kundër Ukrainës. I bëj thirrje Rusisë që menjëherë t’i japë fund agresionit”, ka shkruar Osmani.

Tutje, Osmani, ka shtuar se OSBE “mbështetë popullin ukrainas dhe do të vazhdojë nga afër ta vëzhgojë gjendjen”.

Pamje nga takimi

Mes tjerash Osmani ka theksuar se OSBE ka të gjithë mekanizmat dhe kapacitetin që t’u ndihmojë njerëzve nga zonat e përfshira në konflikt përmes punës në terren.

“Një nga hapat e para duhet të jetë kthimi i menjëhershëm i Misionit të OSBE-së në terren në Ukrainë”, ka thënë tutje Osmani.

Bujar Osmani viziton Kievin, pritet të takojë përfaqësues të lartë shtetëror të Ukrainës

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika