Parashikimet e Opta: Kush do ta fitojë Kupën e Botës?

Brazili dhe Argjentina, në krye të vendit, ndiqen nga Franca (12%), Spanja (9%) dhe Anglia (9%) ndërsa finalistja e edicionit të kaluar, Kroacia ka vetëm 4% shanse për të përsëritur këtë sukses

Finalja e Kupës së Botës FIFA 2018. Kampionët në fuqi Franca janë favoritët e tretë, sipas Opta, me një shans 13% për të ruajtur titullin e tyre në Katar

Kupa e Botës FIFA 2022, edhe shumë pak ditë do të nisë me ndeshjet e saj të shumë vendeve të botës, dhe ende pa filluar ka shumë spekulime dhe parashikime se kush do ta ngrejë trofeun në finalen e 18 dhjetorit.

A do të jetë Argjentina ajo që më në fund mund t’i japë Lionel Messit trofeun në Botërorin e tij potencialisht të fundit? A do të jetë Franca ajo që do të bëhet vendi i parë që do të mbrojë titullin që nga Brazili në 1962? Apo do të jetë Portugalia e Cristiano Ronaldos?

Sipas parashikimit të Opta-s, shanset janë të mëdha që të jetë ekipi më i dekoruar në historinë e turneut, Brazili. Kujtojmë se, Brazili nuk e ka fituar Kupën e Botës që nga viti 2002, por ka shumë mundësi që Katari 2022 të jetë viti i tyre.

Duke përdorur modelin e parashikimit të Kupës së Botës të inteligjencës artificiale të Stats Perform, amerikano-jugorët janë shfaqur si favoritët për të ngritur trofeun për një rekord duke u zgjatur për herë të gjashtë. Por sa mirë do të performojnë Anglia dhe Uellsi?

Për të arritur një tablo më të plotë se kush do të fitojë Kupën e Botës 2022, modeli i parashikimit vlerëson probabilitetin e rezultatit të çdo ndeshje – fitore, barazim ose humbje – duke përdorur shanset e tregut të basteve dhe renditjen e ekipeve të Stats Perform.

Shanset dhe renditjet bazohen në paraqitjet historike dhe të fundit të ekipit. Më pas, modeli merr në konsideratë forcën e kundërshtarit dhe vështirësinë e rrugës së tyre drejt finales, duke përdorur probabilitetet e rezultatit të ndeshjes, duke marrë parasysh përbërjen e grupeve dhe parakalimet në fazat e eliminimit.

Statistikat e Opta-s

Brazili del me probabilitetin më të lartë për të fituar. Pesë herë fituesit, të cilët janë favorit të përgjithshëm për të fituar, kanë një shans 16% për të ngritur trofeun sipas modelit, dhe si favorit të përgjithshëm për turneun, janë gjithashtu skuadra me probabilitetin më të lartë për të arritur në finale (25 %).

Vetëm pas Brazilit pesë herë fitues, është Argjentina që ka probabilitetin e dytë më të lartë për të fituar Kupën e Botës të këtij viti. Skuadra e Lionel Scalonit, e cila është favorit në Grupin C, ka një shans 13% për të fituar trofeun këtë vit.

Në pesë pretendentët më të mirë në Kupën e Botës 2022 janë Franca (12%), Spanja (9%) dhe Anglia (9%).

Franca e ka fituar Kupën e Botës në dy raste. Fitorja e tyre e parë erdhi në vitin 1998 dhe ata fituan trofeun për herë të dytë në 2018 në Rusi.

Pavarësisht se është favoritja e tretë në përgjithësi për të fituar turneun, është Franca ajo që në fakt ka probabilitetin më të lartë për t’u kualifikuar në fazën eliminatore të turneut (91%), para favoritit të përgjithshëm Brazili (89%).

Kroacia, e cila u mund nga Franca në vitin 2018, duket se nuk ka gjasa ta përsërisë atë performancë. Skuadra e Zlatko Dalic ka vetëm 4% shanse për t’u rikthyer në finale këtë vit, me 11 ekipe të tjera në turne që kanë një probabilitet më të lartë për ta bërë këtë, raporton BBC.

Mbretëria e Bashkuar do të përfaqësohet nga dy ekipe për herë të parë që nga Kupa e Botës 1998, me Anglinë dhe Uellsin të tërhequr së bashku në Grupin B.

Sipas modelit, Anglia ka një shans 60% për të kryesuar grupin dhe shansin e pestë më të mirë për të fituar turneun në përgjithësi (9%). Skuadra e Gareth Southgate ka shumë dëshirë që të paktën të kalojë në çerekfinale. Probabiliteti i tyre për të arritur në tetëshen e fundit është 56% – mundësia e tretë më e lartë e përqindjes së çdo vendi në Kupën e Botës.

Perspektiva që të dyja skuadrat britanike të kalojnë në fazën eliminatore është një për t’u parë. Përballja e Uellsit me Shtetet e Bashkuara duket të jetë kyçe për shanset e tyre për të dalë nga Grupi B. Atyre iu është dhënë një shans 41% për të kaluar në 16-shen e fundit, me SHBA – në me një 45% pak më të lartë.

Analizat

Pesë yje të rinj në Kupën e Botës 2022

Kemi dy ditë pushim sa i përket aksionit në fushë në Kupën e Botës 2022, por kjo na bënë të mendojmë më shumë rreth...

Ramos duke zëvendësuar Ronaldon “bëri diferencën për Portugalinë”

Ishte një arritje që i bëri ata të përpiqeshin për librat e rekordeve. Njeriu i parë që shënoi një hat-trick në fillimin e tij...

Trajneri i Portugalisë thotë se roli i Ronaldos ‘do të...

Roli i sulmuesit portugez, Cristiano Ronaldo, për pjesën e mbetur të Kupës së Botës është diçka që duhet të "përcaktohet", kshtu është shprehur trajneri...

Stadiumet

Stadiumi Ahmad bin Ali

Karakteristika më e habitshme e stadiumit është një fasadë e ndezur, e përbërë nga modele që karakterizojnë aspekte të ndryshme të vendit: rëndësinë e...

Stadiumi Al Bayt

Stadiumi e ka marrë emrin nga 'bajt al sha'ar' – të cilat ishin tenda të përdorura historikisht nga popujt nomadë në Katar dhe në...

Stadiumi Al Janoub

Dizajni është frymëzuar nga velat e varkave tradicionale Dhow, në nder të së kaluarës detare të Al Wakrah. Një sistem inovativ ftohjeje dhe çati e...

Të fundit nga rubrika