Për cilët lojtarë mund të jetë shansi i fundit në World Cup?

Pritja për Kupën e Botës së ardhshme në vitin 2026 në Amerikën e Veriut mund të jetë vetëm një hap përpara për këta veteranë

Foto ilustrim

Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi janë në mesin e disa lojtarëve që shpresojnë për një paraqitje të mirë përfundimtare, pasi mund të jetë paraqitja e tyre e fundit në Kupën e Botës 2022.

Përveç këtyre të dyve, janë edhe Robert Lewandowski, Luis Suarez, Luka Modric, Dani Alves, Manuel Neuer dhe Thomas Müller.

Cristiano Ronaldo (Portugali)

Ndoshta është diçka fatale për rivalët e Grupit H të Portugalisë, por 37-vjeçari Ronaldo ka duruar një sezon frustures deri më tani në Manchester United dhe do të jetë i etur të tregojë se çfarë mund të bëjë në Katar.

Ronaldo është tashmë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në futbollin ndërkombëtar për meshkuj me 117 gola dhe ka bërë një rekord portugez me 191 paraqitje. Pesë herë fituesi i Topit të Artë ka shënuar gola kudo që ka luajtur, qoftë në periudhën e tij të parë në United, në një periudhë plot trofe te Real Madridi apo në ndihmën e Juventusit për të fituar dy tituj të Serisë A përpara kthimit të tij në Premierligë.

Megjithatë, rikthimi i tij nuk ka shkuar ashtu siç do të kishte dashur deri më tani këtë sezon. Ronaldo ka qenë i kufizuar në vetëm një gol në nëntë paraqitje në Premier League – shumica e atyre si zëvendësues.

Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi

Lionel Messi (Argjentinë)

Shumë nga shpresat e Argjentinës janë të varura te artisti i vogël nga Rosario. 35-vjeçari Messi e ka tejkaluar Ronaldon me shtatë tituj të Topit të Artë, të gjithë përveç të fundit që vijnë për lojën e tij të jashtëzakonshme gjatë kohës që ishte në Barcelonë.

Tani me Paris Saint-Germain të mbështetur nga Katari, Messi humbi listën e ngushtë me 30 lojtarë për çmimin e Topit të Artë 2022. Messi, megjithatë, ka rifituar formën e tij këtë sezon. Ai ishte afër fitimit të Kupës së Botës në vitin 2014 kur Argjentina arriti në finale, por deri më tani titulli i tij i vetëm i madh ndërkombëtar ka qenë Copa América 2021.

Robert Lewandowski (Poloni)

Robert Lewanowski

34-vjeçari, Robert Lewandowski ndoshta nuk mori kurrë meritën që meritonte në hijen e Messi dhe Ronaldo. Lewandowski në heshtje vazhdoi të shënonte gola për Borussia Dortmund, pastaj Bayern Munich, ku ai shënoi 312 gola në 384 paraqitje para kalimit të tij të fundit te Barcelona.

Lewandowski është lideri i padiskutueshëm i Polonisë, kapiteni i ekipit dhe golashënuesi rekord me 76 gola në 134 paraqitje, përfshirë nëntë gola gjatë kualifikimeve për Kupën e Botës. Lewandowski ende nuk ka shënuar në një Kupë Botërore. Në turneun e tij të vetëm të mëparshëm në Kupën e Botës 2018, Polonia u eliminua nga faza e grupeve.

Luis Suarez (Uruguay)

Luis Saurez

Golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i Uruguait me 134 gola, 35-vjeçari Suarez do të luajë në turneun e tij të katërt në Kupën e Botës. Ky do të jetë i pari i tij teksa luan me klubin e fëmijërisë Nacional në kryeqytetin uruguaian të Montevideo, pas një karriere të historisë që nuk ishte pa polemika në Ajax, Liverpool, Barcelona dhe Atlético Madrid.

Suarez u dërgua në shtëpi nga Kupa e Botës 2014 pasi kafshoi në shpatull mbrojtësin e Italisë Giorgio Chiellini gjatë një ndeshjeje në grup. Suarez ndihmoi Atléticon të fitonte titullin e ligës spanjolle në sezonin e tij të parë me klubin në 2021, duke qëndruar edhe një sezon përpara se të kthehej në Nacional.

Ai përball me Ronaldon kur ata luanin respektivisht për Barcelonën dhe Real Madridin, dhe rivalët e vjetër janë planifikuar të takohen sërish kur Uruguai të luajë kundër Portugalisë në stadiumin Lusail më 28 nëntor.

Luka Modric  (Kroaci)

Luka Modric

37-vjeçari Modriç është një nga ata lojtarë që duket se po përmirësohet me kalimin e moshës. Tani në sezonin e tij të 10-të me Real Madridin, Modric luajti një rol kyç në një dekadë suksesi për klubin spanjoll, duke fituar pesë tituj të Ligës së Kampionëve dhe tre tituj të ligës në atë kohë.

Gjithashtu, ai fitoi Topin e Artë në vitin 2018 në rastin e parë që nga viti 2007 që nuk u fitua nga Messi apo Ronaldo. Për Kroacinë, ai është po aq i rëndësishëm – kontrolluesi gjithëpërfshirës në mesfushë, forca shtytëse që e ndihmoi skuadrën të arrinte në finalen e Kupës së Botës në 2018. Edhe pse Kroacia humbi nga Franca në atë finale katër vjet më parë, Modriç iu dha ende Topi i Artë për lojtarin më të mirë në turne. Ky do të jetë turneu i tij i pestë në Kupën e Botës.

Dani Alves (Brazil)

Dani Alvez

Një nga mbrojtësit e djathtë sulmues më të mirë që ka luajtur ndonjëherë këtë lojë, 39-vjeçari Alves është i vendosur të përfundojë karrierën e tij ndërkombëtare në nivele të larta, veçanërisht pasi humbi Kupën e fundit të Botës për shkak të një dëmtimi në gju.

Alves ka luajtur vetëm në dy Kupa të Botës, në 2010 dhe 2014. Ai u bë i njohur me vrapime rrufeje lart e poshtë në anën e djathtë të fushës në një periudhë të suksesshme te Sevilla përpara se të transferohej në Barcelonë në 2008. Ai kaloi tetë vite të mbushura me trofe në klubin katalanas përpara se të kalonte në Juventus dhe Paris Saint-Germain, pastaj në Sao Paulo, përpara një rikthimi te Barcelona vitin e kaluar. Ai iu bashkua klubit meksikan Pumas këtë vit.

Manuel Neuer (Gjermani)

Manuel Neuer

36-vjeçari Neuer është padyshim një nga portierët më të mirë që ka dalë nga Gjermania, një vend që është llastuar me shumë talent ndër vite, me lojtarë si Oliver Kahn, Jens Lehman, Harald Schumacher dhe Sepp Maier.

Pavarësisht fuqisë së rivalëve si Marc-André ter Stegen i Barcelonës ose Kevin Trapp i Eintracht Frankfurt, Neuer ka ruajtur statusin e tij numër 1 që nga shpallja e vendit në Kupën e Botës 2010.

Kapiteni i Bayern Munichut u votua si portieri i turneut kur Gjermania fitoi në vitin 2014. Turneu i këtij viti do të jetë Botërori i tij i katërt, shkruan AP.

Thommas Muller (Gjermani)

Thomas Muller

33-vjeçari Muller shënoi pesë gola në Kupën e Botës 2010 dhe që atëherë ka qenë pothuajse gjithmonë i pranishëm për Gjermaninë dhe Bayern Munichun.

Ai u largua shkurtimisht nga Joachim Low në vitin 2019 në ndryshimin përfundimisht të pasuksesshëm të trajnerit të Gjermanisë të ekipit pas paraqitjes së dobët të Kupës së Botës në 2018 si kampion në fuqi, por Müller u rikthye për Kampionatin Evropian të vitit të kaluar dhe e ka vendosur veten si lider.

Kur nuk shënon gola në mënyrën tipike të Muller – ai ka pasur gjithmonë një aftësi të çuditshme për të qenë në vendin e duhur në kohën e duhur – Muller mund të shihet duke inkurajuar shokët e tij të skuadrës dhe duke u dhënë këshilla dhe këshilla lojtarëve më të rinj.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika