Pas përurimit të pllakatës së heroit Enver Zymerit, Kurti viziton Mitrovicën e Veriut

Fotografi: Kossev

Gjatë të mërkurës së 3 prillit, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me disa ministra të Qeverisë, ka vizituar komunat veriore të vendit.

Fillimisht, vizita e tij u nis në Leposaviç ku pati takim me kryetarin Lulzim Hetemi, pastaj Kurti ka vizituar vendin se ku është vrarë polici Enver Zymeri e pastaj ka përuruar një pllakatë në nderim të veprës së tij.

Aktualisht, mediumi KoSSev ka raportuar se kryeministri i vendit, Albin Kurti, është në një vizitë në komunën e Mitrovicës së Veriut, respektivisht në një takim me kryetarin e kësaj komune, Eden Atiq.

Kurti në veri, viziton vendin ku u vra polici Enver Zymeri

Ndërsa Lista Serbe ka reaguar për vizitën e kreut të ekzekutivit në komunat veriore, duke shkruar se “ka për qëllim destabilizimin e situatës dhe shkaktimin e tensioneve të reja”.

“Kërkojmë që organizatat kompetente ndërkombëtare të reagojnë ndaj këtij provokimi të dukshëm dhe të kërkojnë nga populli i tyre që të ndalojë shtypjen e popullit serb, i cili kësaj radhe tregoi vetëpërmbajtje dhe durim të jashtëzakonshëm”, ka thënë Lista Serbe.

 

Shija e redaktorit

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Rama e quan “hap historik” votimin Pro anëtarësimit të Kosovës...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka konsideruar si hap historik votimin e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës(KiE) që i hap rrugë anëtarësimit...

Kurti: Me Kosovën aty, KiE fiton një demokraci të re...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi Asambleja Parlamentare e Këshilli të Evropës ka votuar “për” anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë. Përmes një...

Të fundit nga rubrika