Pas sulmeve terroriste, pikat kufitare në Bërnjak dhe Jarinjë mbeten të mbyllura

Sulmet terroriste të së dielës në veri të Kosovës kanë çuar në mbylljen e dy vendkalimeve kufitare, Bërnjak dhe Jarinjë

Pika kufitare në Jarinje.

Dy vendkalimet kufitare, Bërnjak dhe Jarinjë, në mes të Kosovës dhe Serbisë, vazhdojnë të jenë të mbyllura edhe në ditën e martë.

Mbyllja e vendkalimeve kufitare është vendosur që nga data 24 shtator pas sulmeve të rënda terroriste në zonën veriore të Kosovës, ku u sulmua Policia e Kosovës.

Në këtë ngjarje tragjike, zyrtari policor, Afrim Bunjaku, u vra dhe tre të tjerë u plagosën.

Gjatë mëngjesit të së dielës, një grup i armatosur terrorist kreu sulme të koordinuara kundër policisë, duke shkaktuar një situatë të jashtëzakonshme në zonën veriore të Kosovës.

Pas këtyre sulmeve, Policia e Kosovës kërkoi nga autoritetet ndërkombëtare dhe Qeveria serbe që të ndihmojnë në ndërmjetësimin me terroristët dhe të detyrojnë dorëzimin e tyre.

Megjithatë, terroristët refuzuan të dorëzoheshin dhe vazhduan sulmet me armë ndaj forcave të Policisë.

Pas një konfrontimi të dhunshëm, tre prej terroristëve u vranë, ndërsa dy prej tyre u arrestuan.

Gjithashtu, katër persona të tjerë janë arrestuar për përfshirje në ngjarjet e dhunshme.

Autoritetet e Kosovës, gjithashtu, kanë sekuestruar një arsenal të madh armësh në Zveçan, të cilat janë ekspozuar në ditën e hënë.

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika