Për shtatë muaj ATK-ja ka arkëtuar mbi 435 milionë euro

Administrata Tatimore Kosovës ka arkëtuar mbi 80 milion euro vetëm në muajin korrik. Ndërsa, mbi 435 milionë euro janë arkëtuar për gjatë shtatë muajve të vitit 2022

Foto ilustrim

Administrata Tatimore e Kosovës, përmes një komunikate ka njoftuar se, për shtatë muaj ka mbledhur 435.9 milionë euro të hyra.

Sipas ATK-së, këto të hyra e kanë kaluar planin e paraparë për 31.1 milionë euro.

“Të hyrat e përgjithshme nga tatimet për shtatë muaj të këtij viti janë realizuar në vlerë 435.9 milion euro ose 31.1 milion euro apo 7.7% më shumë se plani” thuhet në njoftimin e ATK-së.

Gjithashtu, sipas ATK-së krahasuar vitin e kaluar ka pasur tejkalim të të hyrave për mbi 80 milionë euro.

“Përderisa krahasuar më një vit me parë shohim se kemi tejkalim për 80.3 milion euro apo 22.6%”, thuhet në njoftimin e tyre.

Foto nga ATK-ja

Ndërkaq, në komunikatë thuhet se Administrata Tatimore e Kosovës është e përkushtuar maksimalisht që të ketë zbatueshmëri të plotë të legjislacionit tatimor, në mënyrë që vendi të ketë qëndrueshmëri fiskale.

Ndërsa, drejtori i Administratës Tatimore të Kosovës (ATK), Ilir Murtezaj, kishte prezantuar në muajin korrik rezultatet e aktiviteteve të zhvilluara për gjashtë muajt e kaluar të vitit 2022.

Ai kishte deklaruar se gjatë këtyre muajve, ATK-ja ka mbledhur 355.5 milionë euro të hyra për gjashtë muaj.

Pra, vetëm në muajin korrik ATK-ja ka mbledhur mbi 80 milion euro.

Po ashtu, Murtezaj kishte treguar se cilët ishin faktorët që ndikuan në rritjen e të hyrave, ku sipas tij ka ndikuar fuqizimi i kontrollit të brendshëm në shpenzimin e parasë publike, pra rritja e kontrollit dhe llogaridhënies ka rritur besimin e bizneseve.

Murtezaj: ATK ka mbledhur mbi 355 milionë euro të hyra për gjashtë muaj

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Sulmohet fizikisht kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jashari (VIDEO)

Ne mbledhjen e mbajtur mes mësimdhënësve të shkollës fillore “Ismajl Qemali” në Prishtinë, dhe përfaqësueseve të Sindikatës se Arsimit, një prind futet në mbledhje...

Të fundit nga rubrika