Përdorimi i limonit për aromë të mirë në shtëpi

Hulumtimet thonë se era e limonit stimulon sekretimin e serotoninës në organizmin tonë që ndryshe quhet “hormoni i lumturisë”. Ky hormon është përgjegjës për humorin e mirë.

Prisni limonin në katër pjesë, fetat i vendosni në një pjatë dhe i shtoni pak kripë. Mund të vendosen në çdo pjesë të shtëpisë ku dëshironi të krijoni bazë aromatike.

Për freskim të hapësirës së jetesës, prisni limonin në feta dhe vendosini në një kavanoz me ujë, në mënyrë që të keni dhe pamjen e limonit.

Mbetjet e mbetura pas shtrydhjes së limonit mund t’i vendosni në frigorifer për neutralizim të aromave të pakëndshme.

Limoni shërben edhe për pastrimin dhe dezinfektimin e shtëpisë dhe preferohet që, periodikisht, dërrasat e drurit për prerjen e ushqimit të fërkohen me limon dhe kripë.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

As për 35 vjet qytetarët me rrogë mesatare nuk mund...

Paga mestare në Kosovë sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) është 380 euro në sektorin privat, ndërsa ajo e sektorit publik është më...

Të fundit nga rubrika