Përdorimi i limonit për aromë të mirë në shtëpi

Hulumtimet thonë se era e limonit stimulon sekretimin e serotoninës në organizmin tonë që ndryshe quhet “hormoni i lumturisë”. Ky hormon është përgjegjës për humorin e mirë.

Prisni limonin në katër pjesë, fetat i vendosni në një pjatë dhe i shtoni pak kripë. Mund të vendosen në çdo pjesë të shtëpisë ku dëshironi të krijoni bazë aromatike.

Për freskim të hapësirës së jetesës, prisni limonin në feta dhe vendosini në një kavanoz me ujë, në mënyrë që të keni dhe pamjen e limonit.

Mbetjet e mbetura pas shtrydhjes së limonit mund t’i vendosni në frigorifer për neutralizim të aromave të pakëndshme.

Limoni shërben edhe për pastrimin dhe dezinfektimin e shtëpisë dhe preferohet që, periodikisht, dërrasat e drurit për prerjen e ushqimit të fërkohen me limon dhe kripë.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika