Përfshirja në arsim e komuniteteve pakicë më e ulët se në vitin 2017

Një raport të detajuar që ka publikuar Avokati i Popullit është thënë se përfshirja e nxënësve rom, ashkali dhe egjiptas është më e vogël se në vitin 2017. Për njohësit e arsimit kjo gjendje është alarmante

Foto ilustrim

Gjendja e rëndë e komuniteteve rom, ashkali dhe egjiptas tashmë është evidente.

Pos vështirësive financiare sfidë e kanë edhe arsimin e diskriminim brenda institucioneve arsimore.

Një rast të tillë e ka evidentuar njohësi i arsimit, Argjend Osmani.

“Në shkollat ku mbahet mësimi në shkollat serbe kemi një diskriminim, racizëm të paparë ndaj këtyre nxënësve ku Nxënësit ashkali, rom dhe egjiptas nuk lejohen fare të vijojnë mësimet në të njëjtën klasë me nxënësit serb apo ata që flasin gjuhën serbe pa marr parasysh nacionalitetin që mund ta kenë”, ka thënë Osmani.

Për gjendjen e këtyre komuniteteve është publikuar edhe një raport i Avokatit të Popullit. Sipas tij gjendja është me e keqe se në vitin 2017.

“Përfshirja e fëmijëve të komuniteteve rom, ashkali dhe egjiptas në sistemin para fillor në vitin 2017 ishte 53%. Objektivi i vendosur nga Plani Strategjik i Arsimit të Kosovës ishte që rritja e përfshirjes të shkonte në 70% deri në vitin 2021. Në vend të kësaj, ndoshta edhe për shkak të pandemisë shkalla e përfshirjes ra me nëntë pika të përqindjes në 44,9%”.

Ai që e punoi këtë raport, Xhavit Rexhaj po thotë se gjendja është mjaftë negative.

“Fëmijët shkojnë në shkollë me përjashtim të fëmijëve rom, ashkali, egjptjan të cilët nuk kanë përfshirje të duhur as në arsimin fillor e as në edukimin para-universitar”, është shprehur Rexhaj.

Ndryshe, të shtunën Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka bërë me dije që kanë hapur thirrjen për përfitimin e bursave për 100 studentë nga radhët e komuniteteve Ashkali, Egjiptian dhe Rom për të gjitha drejtimet në të gjitha universitetet publike.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

Vetëvrasja e Sokol Halili, Policia tregon çfarë gjeti në vendngjarje

I dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares shtatzënë ishte vetvrarë të premten, njoftoi Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla. Raporti 24-orësh i Policisë së Kosovës ka dhënë...

Rrahja e të moshuarës, pritet vendimi i gjykatës për infermieret...

Nën masa të rrepta të sigurisë, e me pranga në duar, ish-infermieret e qendrës për të moshuar “Orenda”, kanë dalur para gjykatës. Pasditën e së...

Të fundit nga rubrika