Plani evropian, Vuçiq: Serbia e gatshme të pranojë, kam rezerva për një pikë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pas takimit me përfaqësuesit e BE-së, SHBA-së, Francës, Gjermanisë dhe Italisë tha “se jemi të gatshëm ta pranojmë konceptin dhe po punojmë për zbatimin e marrëveshjes së propozuar” duke theksuar se ka rezerva për një pikë

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq

Pas takimit me pesëshen diplomatike, presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, ka thënë se Serbia është e gatshme ta pranojë konceptin dhe të punojë për zbatimin e marrëveshjes së propozuar.

Por, Vuçiq ka theksuar në takim të gjithë shqetësimin dhe rezervën për një çështje të rëndësishme, shkruan “Danas“.

E për këtë shqetësim Vuçiq ka thënë se nuk mund të flas, pasi propozimi nuk është publik.

“..jemi gati të pranojmë konceptin dhe të punojmë për zbatimin e marrëveshjes së propozuar, me faktin se një gjë e kam bërë shumë të qartë dhe kam treguar gjithë shqetësimin dhe rezervën për një çështje të rëndësishme, por nuk mund të flas për këtë, sepse propozimi nuk është publik”, ka thënë Vuçiq.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Kush ishte Nysret Cena, 48-vjeçari që u vra në Kaçanik?

Personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik mësohet se është Nysret Cena. Nysret Cena ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

Të fundit nga rubrika