Populli i Sri Lankës feston pasi Rajapaksa dha dorëheqje

Shumë protestues në Sri Lanka festuan deri në orët e vona, pasi dha dorëheqje presidenti Gotabaya Rajapaksa. Dorëheqja e Rajapaksas po konsiderohet si një fitore kundër korrupsionit dhe keqmenaxhimit të qeverisë

Protestuesit në Sri Lankë duke festuar pas dorëheqjes së presidentit, Gotabaya Rajapaksa

Gjatë mbrëmjes të së enjtes, protestuesit në Sri Lanka festuan deri në orët e vona dorëheqjen presidentit, Gotabaya Rajapaksa.

Rajapaksa dha dorëheqjen pas një jave protesta të popullit për krizën ekonomike të vendit.

Kërkesa për dorëheqje me email nga Rajapaksa, është pranuar nga kryetarja e parlamentit të Sri Lankës.

Protestuesit po e cilësojnë si fitore largimin e Rajapaksas, pasi për shumë muaj kanë kërkuar largimin e tij nga posti i presidentit, e gjithë kjo për shkak të krizës ekonomike të vendit.

Kryeministri i Sri Lankës, Ranil Wickremesinghe, mori postin e presidentit pas ikjes së Rajapaksas nga protestat masive.

Disa protestues kanë folur për CNN, të cilët u shprehën mjaft të lumtur pas dorëheqjes së presidentit.

Dorëheqja e Rajapaksas po konsiderohet si një fitore kundër korrupsionit dhe keqmenaxhimit të qeverisë.

Festa deri në orët e vona në Colombo të Sri Lankës

Dorëheqja e Rajapaksa ka hyrë në fuqi të enjten e 14 korrikut, ndërsa këtë e ka bërë të ditur të premten e 15 korrikut, kryetarja e parlamentit, Mahinda Yapa Abeywardena, në një konferencë shtypi, transmeton Portali Dukagjini.

Abeywardena ka thënë se Wickremesinghe do të mbetet President në detyrë derisa Parlamenti të zgjedhë një President të ri me ligjvënësit që janë të thirrur për t’u takuar të shtunën.

Nuk është caktuar ende një datë për votim, por sipas kushtetutës, Wickremesinghe do të lejohet të mbajë detyrën vetëm prej 30 ditësh.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika