Presidenti i Sri Lankës: Qeveria po “mbulonte fakte” rreth krizës financiare

Presidenti i Sri Lankës, në detyrë Ranil Wickremesinghe ka thënë se administrata e mëparshme e vendit po “mbulonte fakte” në lidhje me krizën financiare, dhe se për të stabilizuar vendin do të duhet punë deri në vitin 2024

Ranil Wickremesinghe, presidenti në detyrë i Sri Lankës

Sipas Ranil Wickremesinghe, presidentit në detyrë, qeveria e mëparshme ishte duke i mbuluar faktet e krizës financiare sepse sipas tij, Sri Lanka veçse kishte falimentuar.

Sri Lanka kishte falimentuar dhe duhej të shkonte në Fondin Monetar Ndërkombëtar (FMN), gjë që nuk u tha nga qeveria dhe ish-udhëheqësit e Gotabaya Rajapaksa, këtë e ka bërrë të ditur Wickremesinghe për CNN, nga parlamenti i kryeqytetit administrativ në Sri Lanka, gjatë ditës së hënë të 18-të korrikut.

“Unë do të doja të i’u tregoja njerëzve që e di se çfarë po vuajnë,” ka thënë presidenti në detyrë. “Ne jemi kthyer prapa. Nuk na duhen pesë vjet apo dhjtë vjet. Nga fundi i vitit të ardhshëm le të fillojmë të stabilizohemi, dhe sigurisht deri në vitin 2024 le të kemi një ekonomi funksionale e cila do të fillojë të rritet,” shtoi Wickremesinghe.

Parlamenti do të zgjedhë një udhëheqës të ri gjatë ditës së mërkurë të 20 korrikut dhe Wickremesinghe është konkurrent për të qenë president i ardhshëm i Sri Lankës por, ai do të përballet të paktën edhe me tre kandidatë të tjerë.

Që nga muaji mars Sri Lanka ka pasur protesta për krizën ekonomike që e kishte kapluar vendin ku populli luftonte për ushqim, ilaçe, karburant dhe gjëra të tjera bazike.

Ndërkaq, pas dorëheqjes së presidentit nga posti i tij, Gotabaya Rajapaksa, populli i Sri Lankës kanë festuar dhe e kanë quajtur dorëheqjen e tij si fitore kundër keqmenaxhimit dhe korrupsionit të qeverisë.

Sri Lanka: Presidenti largohet nga vendi me avion ushtarak

Shija e redaktorit

Përparësitë e Kosovës si shtet i asocuar në Asamblenë Parlamentare...

Një hap afër anëtarësimit në NATO, kështu së paku po konsiderohet nga politikanët të jetë afruar Kosova, tash që e morri statusin si vend...

Osmani në takim me kryesuesit e KGJK-së dhe KPK-së: Urgjent...

Presidentja Vjosa Osmani priti në takim kryesuesin e Këshillit Gjyqësor të Kosovës dhe kryesuesin e Këshillit Prokurorial të Kosovës. Ajo ka pritur në takime...

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

Të fundit nga rubrika