PSG-ja i jep leje Mbappes të flasë me Al Hilal

PSG-ja ka "pranuar" ofertën e madhe të Al-Hilal për sulmuesin francez, Kylian Mbappe

Kylian Mbappe

Paris Saint-Germain (PSG) i ka dhënë leje Kylian Mbappes që të flasë me Al Hilal pas ofertës rekord botëror të klubit saudit prej 259 milionë funtesh.

Sipas raportimeve, PSG-ja veçse ka pranuar ofertën rekord botëror të Mbappes prej 300 milionë eurosh.

Topi tani është në fushë të Mbappes, pasi kampionët e Ligue 1 i kanë dhënë leje skuadrës Saudite të Pro League për të folur me të për transferimin e mundshëm.

Kampionët francezë e kanë nxjerrë në shitje Mbappe-n dhe e kanë lënë jashtë skuadrës së tyre për turneun parasezonal në Japoni dhe Korenë e Jugut, pasi e kanë bërë të qartë se duan të përfshijnë vetëm lojtarë që janë të përkushtuar ndaj klubit.

Oferta rekorde e Al Hilal nuk është e vetmja që ka marrë PSG. Siç raporton Sky Sports, klubet e tjera janë afruar me një përzierje ofertash për Mbappe, duke përfshirë paratë e gatshme, por Al Hilal e kanë treguar qëllimin e tyre duke paraqitur ofertën rekord botëror.

Paris Saint-Germain beson se të paktën pesë klube janë të interesuara për nënshkrimin e Mbappe, mes tyre edhe Tottenham.

Thuhet se tashmë ka një “treg të nxehtë” për kapitenin e Francës me klubet e interesuara duke përfshirë Chelsea, Manchester United, Inter Milan dhe Barcelona.

PSG do të dëgjojë çdo ofertë dhe të gjitha propozimet për të shitur Mbappe, dhe nëse do t’u lihej kampionëve francezë, ata thjesht do ta shesin atë te ofertuesi më i lartë, megjithëse klubet e tjera do të kenë vështirësi për t’iu afruar ofertës së Al Hilal.

Sulmuesi ka një vit të mbetur në kontratën e tij dhe nuk është i gatshëm të nënshkruajë një të re, me PSG-në që beson se ai tashmë ka rënë dakord të bashkohet me Real Madridin falas verën e ardhshme.

Megjithatë, Reali tani mund të joshet të bëjë një ofertë zyrtare për lojtarin për t’u siguruar që ata të mos e humbasin përsëri.

PSG-ja është e vendosur të mos humbasë Mbappe-n – i cili thuhet se kushtoi më shumë se 150 milionë funte kur nënshkroi nga Monaco – për asgjë.

Klubet e interesuara janë alarmuar për faktin se PSG-ja është e gatshme të huazojë Mbappe-n për sezonin.

Megjithatë, Mbappe është i gatshëm të gërmojë takat e tij, të ulet mënjanë sezonin e ardhshëm dhe të largohet për në Madrid si një transferim i lirë verën e ardhshme.

24-vjeçari nuk do të luajë më për PSG-në nëse nuk e zgjat kontratën.

Shija e redaktorit

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Rama: Magjia e festave erdhi

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, ka hapur Tregun e Fundvitit në qendër të kryeqytetit. Ai ka thënë se në bulevardin "Xhorxh Bush" qytetarët do të...

Mbrojtja e krerëve të UÇK-së triumfon ndaj ZPS-së, Specialja iu...

Trupi Gjykues në Dhomat e Specializuara të Kosovës ka marrë një vendim në lidhje me komunikimet dhe vizitat e krerëve të UÇK-së, respektivisht, Hashim...

Të fundit nga rubrika