Rama: Normalizimi i marrëdhënieve në mes të Kosovës e Serbisë, gjëja më e mirë që mund të ndodhë

Edi Rama, kryeministri i Shqipërisë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pas takimit me përfaqësuesin e lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme e Siguri, Josep Borrell, ka folur edhe për propozimin evropian në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi.

Rama ka thënë se propozimi i Bashkimit Evropian për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, është gjëja më e mirë që mund të ndodhë.

“Më vjen shumë mirë që atmosfera e kësaj mbledhjeje ishte jashtëzakonisht pozitive. Kemi dakordësi të plotë në të gjithë boshtin e kësaj marrëdhënie strategjike, Shqipëria sot nuk është më në fund të trenit të integrimit, por është në krye në këtë rajon ku roli ynë vlerësohet si model në aspektin e promovimit të paqes, dialoguar, të normalizimit dhe më lejoni t’ju them që ne e shohim me admirim përpjekjen tuaj për normalizimin e marrëdhënies midis Kosovës dhe Serbisë. Në këndvështrimin tonë, propozimi është gjëja më e mirë që mund t’i ndodhë Kosovës dhe Serbisë dhe dua të besoj që asnjëra palë nuk do t’ia lejojnë vetes të mos e përqafojnë plotësisht dokumentin dhe programin e implementimit të tij”, ka deklaruar Rama.

Ndryshe, të enjten, Rama ka pritur në takim Borrellin në kuadër të Këshillit të Stabilizim-Asociimit në mes të BE-së dhe Shqipërisë.

Rama ka theksuar se kjo është mbledhja e parë jashtë Brukselit e Këshillit të Stabilizim-Asociimit.

Në këtë takim ishte i pranishëm edhe komisionari Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi.

Rama pret në takim Borrellin: Mbledhja e parë jashtë Brukselit e Këshillit të Stabilizim-Asociimit

 

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika