Real Madrid mposhtë Chelsea-n, shkon në gjysmëfinale

Real Madrid u bë skuadra që shkon në gjysmëfinale këtë sezon, në UEFA të Ligës së Kampioneve 2022, pasi eleminoi Chelsea-n pas 120 minutave lojë.

Chelsea dukej e përgatitur për një nga netët më të rëndësishme evropiane në historinë e klubit, por që ky ekip ta gëzojë gjysmëfinalen iu mohua nga superylli i shumë përmendur i Real Madrid-it, Karim Benzema, i cili e dërgoi ekipën e Real Madrid në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve.

Karim Benzema, lojatari sulmues i ekipës Real Madrid

Në stadiumin “Santiago Bernabeu” në Madrid, iu priu fati të dalin fitues miqtë në kohën e rregullt. Një rezultat i ngjashëm me atë që spanjollët kishin triumfuar në Londër një javë më parë.

Skuadra vendase, duke shkuar nga loja e fundit me dy gola epërsi ndaj Chelsea-së, mysafirëve i duheshin 3 gola për të marrë fitoren dhe gjysmëfinalen e Ligës së Kampioneve.

Fitorja e tyre e përgjithshme në total me rezultat 5-4 të martën erdhi pesë javë pasi Reali u rikuperua nga dy gola prapa në lojen e tyre kundër Paris St Germain duke fituar 3-1.

Ancelotti trajneri i Real-it lavdëroi lojtarët e tij që nuk u dorëzuan kurrë, edhe pse në fillim ishin në humbje 3-0.

Carlo Ancelotti, trajneri i ekipës Real Madrid

Gola e pare erdhi që në minutën e 15-të me Mason Mount. Lojtari i cili ishte mjaft i saktë, duke çuar topin pas shpinës së Courtouis. Dhe në minutën e 35-të, Rudiger tenton të dyfishojë rezultatin, por goditja e tij nuk ishte në sulm të portës. Në mundësin e dytë Rudiger realizon golën e dytë për ekip.

Mason Mount, lojtari sulmues i ekipës Chelsea

Chelsea nga shanset e shumta gjatë lojës bëjnë edhe golin e 3-të nga gjermani Werner në minutën e 75-të, ai manovroj me qetësi përmes mbrojtësve rrëshqitës duke goditur në pjesën e pasme të rrjetës.

Timo Werner, lojtari i ekipës Chelsea

Ndërsa golin e pare për ekipin fitues të kësaj nate e shënoi 21 vjeçari Rodrygo në minutën e 79-të. Rodrygo Silva de Goes, i njohur thjesht si Rodrygo, futbollisti brazilian luan si anësor edhe për ekipin kombëtar të Brazilit.

Rodrygo Silva de Goes, lojtari i ekipës Real Madrid

Në kohën shtesë, Real Madrid bëjnë golin fitues me më të përhershmin Benzema, i cili merr topin në mesin e kutisë së penalltisë dhe ngjit kokën lartë pas topit, dhe, Real Madrid rimerr epërsinë e tij.

Benzema ishte lojtari që shënoi tre golat e Real-it në sfidën e parë të fituar 3-1 në Londër. Gjithashtu ai shënoi dhe tre golat që kualifikuan Real-in përballë PSG-së një fazë më herët.

Kualifikimi i djeshëm ishte hera e 31-të kur ekipi madrid kalonte mes katër më të mirëve të turneut që në krijimin e tij. Një shifër e jashtëzakonshme të cilës nuk i afrohet asnjë skuadër tjetër, pasi rezulton se ndjekësit më të afërt me më shumë kualifikime në gjysmëfinale kanë 11 më pak se Reali.

Të mërkurën do të luhen dy sfidat e fundit çerekfinaliste në Champions League. Liverpool përballet me Benfica-n (3-1) dhe Atletico Madrid pret Manchester City-n.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika