Reshitaj: S’e kuptoj pse MSh-ja i ka dhënë shumë rëndësi sterlizimit

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Albena Reshitaj, ka hedhur kritika për projektligjin për shëndetin riprodhues dhe fertilzimin e asistuar mjekësor.

Ajo në “Debat Plus tha se në këtë projektligj është futur dhe i është dhënë rëndësi sterilizimit te të rinjtë.

“Jam fokusuar dhe kam ngritur shqetësimet e mia profesionale e shkencore. Çka ka ndodhur, është marrë udhëzimi administrativ i 2013-tës dhe është vendosur kozmetikë kamuflimi, duke vendosur pjesë që nuk përkojnë fare me fertizilimin e asistuar. Pjesa e sterilizimit, s’ka pasur nervojë të vendoset këtu, ajo është te neni 86 ku thuhet se sterilizimi mund të kërkohet me kërkesën individuale të dy personave”, tha ajo.

Ajo u shpreh se edhe ekspertët e jashtëm kanë vlerësuar se pjesa e sterlizimit duhet të hiqet nga projektligji.

“Nuk e kuptoj çfarë qëllimi politik, që e vendosim sterilizimin këtu. Ku e shënojmë djemtë dhe vajzat tona mund të sterliziohen. Duke pasur trendin e jetës, aktivitetin e gjeneratës së re trendin seksual, një ditë mund t’i bien pishman pse janë sterliziuar, por do të jetë vonë. Pse po ia rikujtojmë edhe një herë, përmes projektligjit”, tha ai.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika