RIK: Nga 91.8% e votave të numëruara, Vuçiq 59,26 për qind

Kandidati për president të Serbisë nga Partia Progresive Serbe (SNS), Aleksandar Vuçiq, ka fituar 59 për qind të votave në zgjedhje, ndërsa kandidati i Bashkuar për fitoren e Serbisë, Zdravko Ponosh, ka arritur të marrë 18 për qind të votave nga 91.8 e votave të përpunuara.

Komisionit Republikan i Zgjedhjeve (RIK) gjithashtu ka bërë të ditur se kandidati i koalicionit NADA, Millosh Jovanoviq është kandidati i tretë më i votuar me 5,9 për qind të votave, i pasuar nga kandidati i Bllokut Patriotik, Boshko Obradoviq me 4,4 për qind dhe kandidatja e Partisë Zavetnici, Milica Gjurgjeviq- Stamenkovski me 4,3 për qind të votave.

Sipas RIK, kandidatja e koalicionit Moramo, Biljana Stojkoviq, ka fituar 3,1 për qind të votave, kandidatja e koalicionit Sovranistë, Branka Stamenkoviq është në vendin e parafundit me 2 për qind, ndërsa kandidati presidencial i së djathtës serbe, Misha Vaçiq, ka arritur të marrë vetëm 0,9. për qind të votave nga 91.8 për qind e votave të përpunuara deri më tani.

Komisionit Republikan i Zgjedhjeve në Serbi, ka bërë të ditur se në zgjedhjet e 3 prillit kanë votuar 58.6 për qind e numrit të përgjithshëm të votuesve të regjistruar.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika