Rikthehet Pandeli Majko në rolin e deputetit

Pas dorëheqjes së Alqi Bllako, nga pozita e deputetit, në këtë post do të vijë ish-kryeministri i Shqipërisë, Pandeli Majko.

Në komisionin shtetëror të zgjedhjeve, pas verifikimeve të kryera, Ilirjan Celibashi, i ka dhënë mandatin Pandeli Majkos.

Ilirjan Celibashi

Ky i fundit do të jetë deputetë nga radhët e Partisë Socialiste (PS) në Kuvendin e Shqipërisë.

Pandelio Majko më parë kishte dorëzuar formularin e dekriminalzimit në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve.

KQZ-ja ka dalë në përfundimin, duke u konsultuar edhe me organet përkatëse, se Majko nuk ka kryer asnjë shkelje penale ose të ketë vendim gjykate të formës së prerë kundër tij.

Ky i fundit ishte i 19-ti në listë, një më pak se numri i deputetëve që mori PS-ja në qarkun e Tiranës.

Majko kishte marrë 8 mijë e 785 vota, në zgjedhjet parlamentare të 25 prilli, por nuk arriti t’i grumbullojë 10 mijë vota, për të qenë deputet.

Por fati i buzëqeshi me arrestimin e Bllakos, ku Majko ishte në listën pritëse për të qenë deputet, prandaj është vendosur t’i kalohet mandati.

Alqi Bllako ka dhënë dorëheqje, pas kërkesës së Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK).

Me vendim të gjykatës, Alqi Bllako mbetet në burg

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Sulmohet seksualisht një fëmijë gjashtëvjeçar në Prishtinë – qytetarët përballen...

Vetëm të mërkurën e 27 korrikut të vitit 2022, janë raportuar tri raste të sulmeve seksuale ndaj të miturve. Prishtina, Obiliqi dhe Mitrovica, janë...

Të fundit nga rubrika