Rikthehet Pandeli Majko në rolin e deputetit

Pas dorëheqjes së Alqi Bllako, nga pozita e deputetit, në këtë post do të vijë ish-kryeministri i Shqipërisë, Pandeli Majko.

Në komisionin shtetëror të zgjedhjeve, pas verifikimeve të kryera, Ilirjan Celibashi, i ka dhënë mandatin Pandeli Majkos.

Ilirjan Celibashi

Ky i fundit do të jetë deputetë nga radhët e Partisë Socialiste (PS) në Kuvendin e Shqipërisë.

Pandelio Majko më parë kishte dorëzuar formularin e dekriminalzimit në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve.

KQZ-ja ka dalë në përfundimin, duke u konsultuar edhe me organet përkatëse, se Majko nuk ka kryer asnjë shkelje penale ose të ketë vendim gjykate të formës së prerë kundër tij.

Ky i fundit ishte i 19-ti në listë, një më pak se numri i deputetëve që mori PS-ja në qarkun e Tiranës.

Majko kishte marrë 8 mijë e 785 vota, në zgjedhjet parlamentare të 25 prilli, por nuk arriti t’i grumbullojë 10 mijë vota, për të qenë deputet.

Por fati i buzëqeshi me arrestimin e Bllakos, ku Majko ishte në listën pritëse për të qenë deputet, prandaj është vendosur t’i kalohet mandati.

Alqi Bllako ka dhënë dorëheqje, pas kërkesës së Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK).

Me vendim të gjykatës, Alqi Bllako mbetet në burg

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika