Rrëzimi i helikopterit në Ukrainë – Sveçla shpreh ngushëllime për viktimat

Rrëzimin e helikopterit, i cili ka marrë jetën e 15-të personave përfshirë disa fëmijë e zyrtarë të lartë ukrainas, ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, e ka përshkruar si një "tragjedi", nga e cila është tronditur

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, ka reaguar pas përplasjes së helikopterit në  qytetin e Brovary të Kievit, duke shprehur ngushëllime për vdekjen e ministrit të Brendshëm ukrainas dhe të gjithë të tjerëve që mbetën të vdekur.

“Jemi tronditur nga tragjedia e ndodhur afër Kievit, me ç’rast ka humbur jetën ministri i Brendshëm i Ukrainësm Denys Monastyrsky, zëvendësi i tij i parë, Yevheniy Yenin, zyrtarë të Ministrisë e fëmijë që ndodheshin në institucionin ku ndodhi tragjedia”, është shprehur ai.

Sveçla në një postim në rrjetin social Fecebook, ka shkruar se zëvendësin e ministrit të Brendshëm ukrainas, i cili ka mbetur i vdekur në rrëzimin e helikopterit, e kishte takuar në darkën e ministerialit që është mbajtur para disa muajsh në Pragë.

“Përgjatë bisedës me të, kam kuptuar se Ukraina e sulmuar padrejtësisht e pa arsye nga Rusia, ka triumfuar deri më tash falë profesionalizmit, përkushtimit dhe atdhedashurisë për vendin si të z. Yenin dhe bashkëpunëtorëve të tij”, ka shkruar ministri Sveçla.

Po ashtu, ai ka thënë se “ndajmë dhimbjen në këtë humbje të madhe me familjarët e të vdekurve dhe gjithë popullin ukrainas, ndërsa të lënduarve ju urojmë shërim sa më të shpejtë”.

Ndërkaq, ai ka theksuar se këso tragjedi dhe humbje të tilla rëndojnë mbi Ukrainën, por sipas tij, ajo do të dalë fitimtare përballë Rusisë agresore.

Ndërsa, edhe kreu i Qeverisë së Kosovës, Albin Kurti, ka shprehur ngushëllime për vdekjen e ministrit të Punëve të Brendshme të Ukrainës, Denys Monastyrsky, i cili ishte në mesin e 15 personave të vdekur nga rrëzimi i helikopterit në periferi të Kievit.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

Në Kuvendin e Serbisë kërkohet mbyllja e kufijve për kosovarët që...

Slavisha Ristiq, anëtari i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, ka kërkuar që të mos u lejohet hyrja në Serbi, kosovarëve që...

WhatsApp lëshon përditësimin e ri  për t’i lejuar njerëzit të...

WhatsApp ka lansuar një përditësim të madh të ri për t'i lejuar njerëzit të bisedojnë edhe në mes të mbylljeve të internetit. WhatsApp ka lansuar...

IKD: Shteti ka dështuar në rastin “Kobra”

Instituti i Kosovës për Drejtësi ka thënë se rasti “Kobra” paraqet një shembull të dështimit të sistemit të drejtësisë, i cili, sipas tyre, ka...

Të fundit nga rubrika