Shala akuzon ministrin Murati se ka ndarë mbi 757 mijë euro për pagat në AKP

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Ferat Shala, e ka akuzuar ministrin e Financave, Hekuran Murati, se ka ndarë heshturazi mbi 757 mijë euro për pagat në AKP

Deputeti i PDK-së, Ferat Shala

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Ferat Shala, e ka akuzuar ministrin e Financave, Hekuran Murati, që sipas tij me vendim të veçantë i ka ndarë Agjencisë Kosovare të Privatizimit mbi 757 mijë euro për paga.

Sipas tij, këto mjete janë ndarë “për të mbuluar vendimin e kontestuar për zvogëlimin e pagave të punëtorëve të nxjerrë nga Bordi i AKP-së”.

“Ministri Hekuran Murati me vendim të veçantë i ndan AKP-së 757.802 euro për paga dhe mëditje, për muajt Nëntor-Dhjetor 2022”, ka shkruar ai në Facebook.

“Si rezultat i lojërave propagandistike, për dy muajt e fundit, heshturazi, AKP dhe Hekuran Murati ishin dakorduar që ky i fundit të ndajë edhe 757.802 euro, për të mbuluar vendimin e kontestuar për zvogëlimin e pagave të punëtorëve të nxjerra nga Bordi i AKP-së”, shtoi ai.

E vërteta, sipas Shalës, del që AKP gjatë tërë vitit 2022 ka realizuar pagat e njëjta, pa i zbritur ato fare.

“Në vitin kur të gjithë ne pritnim shuarjen e AKP-së, Qeveria dhe bordi i AKP-së kishin nxjerrë rregullore të re dhe kishin miratuar vendimin për uljen e pagave”.

Shala ka theksuar se bordi i AKP-së po vazhdon shitjen e aseteve nacionale, me të njëjtën metodologji, me të njëjtën praktikë, pa ndryshuar asgjë nga praktikat e kaluara.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika