ShBA-ja po i merr seriozisht kërcënimet e Putinit për të përdorur armë bërthamore

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare ka thënë se ShBA po i merr “seriozisht” kërcënimet e fshehta të Vladimir Putinit, për të përdorur armë bërthamore, që t'i mbrojë zonat në Ukrainë

Një raketë bërthamore ruse në paradë në Sheshin e Kuq në Moskë

ShBA-ja po i merr “seriozisht” kërcënimet e fshehta të Vladimir Putinit për të përdorur armë bërthamore, që t’i mbrojë zonat në Ukrainë, ka thënë një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë për BBC.

John Kirby tha se SHBA nuk po ndryshonte “qëndrimin e saj strategjik parandalues”, por se zoti Putin foli në mënyrë të papërgjegjshme.

Të mërkurën, udhëheqësi rus paralajmëroi se vendi i tij do të përdorë të gjitha mjetet në dispozicion për të mbrojtur territorin e tij.

Kjo erdhi pasi katër rajone ukrainase të pushtuara pjesërisht nga forcat ruse janë gati të organizojnë votime të parakohshme për bashkimin me Rusinë.

Ukraina dhe aleatët e saj i quajnë këto vota një ushtrim të rremë, i krijuar për t’i dhënë legjitimitet të rremë një aneksimi të paligjshëm.

“Është një precedent i rrezikshëm që zoti Putin të përdorë këtë lloj retorike në kontekstin e një lufte që ai po e humb qartë brenda Ukrainës”, tha për BBC-në zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, Kirby.

“Ne duhet t’i marrim seriozisht këto kërcënime dhe ne e bëjmë… Ne kemi monitoruar, sa më mirë që mundemi, aftësitë e tij bërthamore, mund t’ju them se ne nuk shohim asnjë tregues se ne duhet të ndryshojmë qëndrimin tonë parandalues ​​strategjik në këtë pikë.”

Ai hodhi poshtë planet e Rusisë për të aneksuar pjesë të tjera të Ukrainës, duke thënë se “asgjë më shumë se një dredhi e Vladimir Putin për të provuar të fitojë… përmes politikës dhe çështjeve elektorale, atë që ai nuk mund ta fitojë ushtarakisht”.

“Por nuk do të funksionojë”, tha ai. “Askush nuk do ta njohë atë. Dhe ajo që duhet të ndodhë është se zoti Putin duhet të largohet nga Ukraina. Ai duhet të ndalojë këtë luftë”.

Sjellja e Rusisë në Ukrainë u dënua ashpër në një takim të posaçëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së në Nju Jork të enjten.

Blinken kërkon veprim ndaj Putinit, Lavrov sulmon akuzat e perëndimoreve

“Këtë javë, presidenti Putin tha se Rusia nuk do të hezitonte të përdorte ‘të gjitha sistemet e armëve në dispozicion’ në përgjigje të një kërcënimi ndaj integritetit të saj territorial – një kërcënim edhe më kërcënues, duke pasur parasysh synimin e Rusisë për të aneksuar pjesë të mëdha të Ukrainës në ditët në vijim”, tha Sekretari Amerikan i Shtetit, Anthony Blinken.

“Kjo nga një vend që në janar të këtij viti iu bashkua anëtarëve të tjerë të përhershëm të Këshillit të Sigurimit në nënshkrimin e një deklarate” që pohonte se “lufta bërthamore nuk mund të fitohet kurrë dhe nuk duhet të bëhet kurrë”.

Ish-udhëheqësi rus, Dmitry Medvedev, tha në një deklaratë në mediat sociale të enjten se mjetet me të cilat Rusia do të mbrohej përfshinin “armët strategjike bërthamore”.

Por ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, akuzoi disa anëtarë të Këshillit të Sigurimit se po përpiqeshin të impononin një narrativë të rreme mbi operacionet e Moskës në Ukrainë, duke ripërsëritur akuzat se rusët etnikë ishin persekutuar nga forcat qeveritare ukrainase.

“Ka një përpjekje sot për të na imponuar një narrativë krejtësisht të ndryshme për të treguar agresionin rus si origjinën e gjithë tragjedisë,” tha zoti Lavrov.

“Kjo injoron faktin se për më shumë se tetë vjet ushtria ukrainase dhe luftëtarët nga formacionet nacionaliste vranë dhe vazhdojnë të vrasin banorët e [rajonit të Ukrainës lindore të] Donbas pa u ndëshkuar thjesht sepse ata refuzuan të njohin rezultatet e grushtit të shtetit në Kiev. Ata vendosën të mbrojnë të drejtat e tyre, të cilat garantoheshin me Kushtetutën e Ukrainës, duke përfshirë të drejtën për të përdorur lirisht rusishten, gjuhën e tyre amtare.”

Rusia përpiqet të justifikojë pushtimin e saj, duke thënë se po lufton neonazistët, një pretendim i hedhur poshtë gjerësisht nga komuniteti ndërkombëtar, si dhe duke i rezistuar zgjerimit të NATO-s.

Në fjalimin e tij të mërkurën, presidenti Putin njoftoi gjithashtu një thirrje për rezervistët, një veprim që analistët thonë se është një shenjë se forcat ruse në Ukrainë po luftojnë për të mbajtur brezin e territorit që ata pushtojnë në lindje dhe jug.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika