SHBA-të kërkojnë nga Qeveria shtyrjen e vendimit për gjobat për 48 orë

SHBA-të përmes ambasadorit të tyre në Kosovë kanë kërkuar nga Qeveria që të shtyjë afatin prej 48 orësh të vendimit për gjobat për targat e paligjshme 'KM'

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier


Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) kanë kërkuar nga Qeveria e Kosovës shtyrjen e vendimit për gjobat për 48 orë.

Në një deklaratë të ambasadorit të SHBA-ve në Prishtinë, Jeffrey M. Hovenier thuhet se SHBA-të ”janë të shqetësuara se liderët e Kosovës dhe Serbisë nuk arritën sot të arrijnë marrëveshje për zgjidhjen e krizës aktuale në Kosovë”.

”Ne kemi kërkuar nga Qeveria e Kosovës që të shtyjë për 48 orë vendosjen e gjobave për t’i lejuar BE-së dhe Shteteve të Bashkuara të angazhojnë më tej palët për të gjetur një zgjidhje”, thuhet në deklaratë.

Gjithashtu edhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, është shprehur i zhgënjyer për mos arritjen e një marrëveshje për çështjen e targave midis Kosovës dhe Serbisë.

Me anë të një postimi në Twitter, Stoltenberg ka thënë se koha është për përgjegjësi dhe zgjidhje pragmatike. Ai ka thënë se të dy palët duhet të shmangin përshkallëzimin e situatës.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika