Shërbimi Suedez i Sigurisë: Rrjedhjet e Nord Stream shkaktuar nga shpërthimet në shenjë sabotimi

Shërbimi Suedez i Sigurisë ka njoftuar se shpërthimet shkaktuan shkëputjet e fundit të tubacioneve të gazit të Rusisë Nord Stream, me provat që tregojnë për një veprim të qëllimshëm

Foto e sipërfaqes së detit në vendndodhjen e një prej rrjedhjeve të gazit Nord Stream. Sipas forcave të armatosura daneze, ai ka një diametër rreth 1 kilometër. Rrethi më i vogël në qendër është afërsisht 200 metra i gjerë.

Sipas hetuesve suedezë, shpërthimet shkaktuan shkëputjet e fundit të tubacioneve të gazit të Rusisë Nord Stream, me provat që tregojnë për një veprim të qëllimshëm.

Hetimi paraprak i përfunduar ka “forcuar dyshimet për sabotim të rëndë”, ka bërë të ditur Shërbimi Suedez i Sigurisë në një deklaratë të enjten. Hetuesit suedezë nuk dhanë asnjë tregues se si ndodhën shpërthimet ose kush mund të jetë përgjegjës.

Zyrtarët po analizojnë provat e mbledhura në vend, i cili ndodhet pak jashtë ujërave territoriale të vendit, për të parë nëse dikush mund të shërbehet me dyshim dhe më vonë të ndiqet penalisht, tha prokurori publik suedez Mats Ljungqvist, njofton Bloomberg.

Rrjedhjet misterioze në tubacionet ruse të gazit

Dy rrjedhje në tubacionet, të cilat kalojnë Detin Baltik në Gjermani, u zbuluan në zonën ekskluzive ekonomike të Suedisë javën e kaluar. Dy rrjedhje të tjera ndodhen në zonën e Danimarkës, duke nxitur hetime dhe rritjen e sigurisë në të gjithë infrastrukturën kryesore të energjisë në rajon.

Presidenti Joe Biden më 30 shtator tha se rrjedhja masive ishte një ” akt i qëllimshëm sabotimi ” dhe se deklaratat ruse për incidentin nuk duhet të besohen. Gjermania gjithashtu ka lënë të kuptohet se vendi është fajtor. Ngjarjet kanë ngjallur frikë se Rusia mund të organizojë sulme të fshehta në lidhjet jetike të energjisë për të shkaktuar rritje të çmimeve me afrimin e dimrit.

Kremlini ka mohuar se ishte përgjegjës për dëmtimin e Rrjedhës Veriore dhe presidenti Vladimir Putin të premten fajësoi “anglo-saksonët ” për dëmin.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika