Shkollat votojnë për ndaljen ose jo të grevës, ende s’ka rezultat

Pas kërkesës së SBASHK-ut drejtuar anëtarësisë që të pezullohet greva në arsim, gjatë ditës në disa shkolla ka përfunduar procesi i votimit nga ana e mësimdhënësve. Nga Këshilli Grevist kanë thënë se akoma nuk kanë asnjë rezultat ndërkohë ka shkolla që kanë bërë publik qëndrimin e tyre

Foto ilustrim

Sindikata e Bashkuar e Arsimit kërkoi mendimin e anëtarësive të shkollave, çerdheve e Universiteteve të pezullohet greva a po jo. Urdhrat e SBASHK-ut disa i zbatuan këtë të enjte.

Kështu vepruan edhe të gjithë mësimdhënësit e shkollës “Dardania” në Prishtinë. Pavarësisht që votat e tyre nuk i bën publike, diskutime brenda arsimtarëve po duket që ka.

Por, drejtori i shkollës “Dardania” në Prishtinë e konfirmoi votimin që është anonim.

Isak Bregaj, Drejtor i ShFMU “Dardania”, Prishtinë

“Po, sot prej orës nëntë deri në orën nëntë e tridhjet të gjithë mësimdhënësit kanë votu, votat janë të mbyllura dhe ende nuk i dimë rezultatet”, ka thënë Bregaj.

Njëjtë kanë vepruar edhe në shkollën “Mihal Grameno” në Komunën e Fushë Kosovës.

Mësimdhënësit e konfirmuan që kanë përfunduar procesin e votimit por nga Këshilli Grevist edhe këtë informacion e konsideruan konfidencial.

Por, janë disa mësimdhënës që treguan haptas qëndrimin e tyre. Një ndër to është Ajshe Zogjjani nga shkolla “Sami Frashëri” në Prishtinë.

Ajshe Zogjjani, mësimdhënëse në shkollën “Sami Frashëri”, Prishtinë

“Me shumicë votash u vendos që greva të vazhdoj deri sa të gjendet një zgjidhje të përshtatshme për neve mësimdhënësit”, ka theksuar Zogjani.

Por, pavarësisht kësaj nga Këshilli Grevist po thonë se akoma nuk ka asnjë rezultat përfundimtar.

Hanife Salihu, Këshilli Grevist.

“Mund të ju siguroj që ende nuk ka pasur asnjë deklarim nga anëtarësia, së paku asnjë anëtar i sindikatave komunale nuk kanë ardhur në zyrat e SBASHK-ut për t’i sjell rezultatet e anëtarësisë”, ka potencuar Hanife Salihu nga Këshilli Grevist.

Deri të shtunën pritet që Sindikata e Bashkuar e Arsimit të dal me një qëndrim përfundimtar rreth votimit të anëtarësisë nëse duhet të nis mësimi të hënën apo të vazhdoj greva tashmë një mujore në arsim.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika