Shumica e profesorëve universitar të pranishëm në provimet e shtatorit

Provimet e shtatorit nga Profesorët e UP-së po mbahen ani pse në emer të tyre po kerkohen 100 euro nga Këshilli Grevist. Këtë e pohojnë student e professor por profesorët po bejnë thirrje për një zgjidhje pasi sipas tyre një tetori mundet t’i gjejë edhe ata në greva

Foto ilustrim

Thirrjet e vazhdueshme të Këshillit Grevist për shtesën 100 euro nuk kanë qenë vetëm për mësimdhënësit e shkollave fillore dhe mesme.

100 euro shtesë në muaj janë kërkuar edhe për profesorët universitar.

Por, në kerkesë të tyre mesa duket janë vetëm këta të parët.

E profesorët universitar po kryejnë obligimet  për çka janë të thirrur duke dal në punë.

Studentja e Fakultetit të Shkencave Matematikore dhe Natyrore, Festina Peci thotë se të gjithë profesorët që ka pasur provim me ta në afatin e shtatorit kanë dalur në punë.

Festina Peci, studente

“Në bazë afatit që dalin në rrjete, zakonisht në grupet e FSHMN-së shpërndahen oraret e provimeve, të gjitha provimet janë mbajtur me rregull. Të gjithë profesorët kanë qenë të pranishëm”, ka thënë Peci.

Pos FSHMN-së, profesorët nuk po përfillin grevën as në fakultetin Filologjik.

Profesori i këtij fakulteti, Faton Ismajli tregon që në hapësirat e fakultetit grevojnë vetëm administrata.

Faton Ismajli, profesor

“Sa kam informacione, të gjithë profesorët janë duke i mbajtur provimet. Por, profesoët gjithmonë kanë qenë në krahë të administratës sepse administrata në UP I kanë të ardhurat jo të mira ndëkohë profesorët nuk kanë pas zakonisht ankesa”, ka theksuar Ismajli.

Por, ani pse provimet e shtatorit po mbahen. Sipas profesorit Ismajli greva nuk duhet ta nxë një tetorin.

“Qeveria e Kosovës nuk guxon të lë grevën të vazhdoj deri me një tetor për shkak se edhe profesorët do të hynë në grevë. Jo për shkak të tyre por për administratën”, ka shtuar profesori.

Data zyrtare e fillimit të ligjerimeve në Universitetet e vendit është një tetori.

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika