Si të zgjidhni një libër të mirë?

Nuk e dini kurrë se çfarë doni të lexoni? Ju e keni lexuar tashmë një mijë herë librin tuaj të preferuar dhe dëshironi të lexoni diçka të re, por nuk dini çfarë doni të lexoni?
Nëse keni informacionin e duhur, është shumë e lehtë të zgjidhni një libër.
Bëni një listë duke iu përgjigjur këtyre pyetjeve:
Çfarë zhanri librash ju pëlqen? Sci-fi, aventurë, mister, jo-fiction, trillim, trillim realist?
Cilët autorë ju pëlqejnë? Kërkoni libra nga autorë që ju kanë pëlqyer në të kaluarën. Shanset janë që ata të kenë një botim tjetër që do t’ju pëlqejë gjithashtu, dhe duke kërkuar sipas autorëve, mund të merrni më shumë nga të njëjtat lloje librash që ka shkruar autori.
A ka ndonjë lloj libri, apo ndonjë libër specifik që do të dëshironit të provonit? Nëse ka, kërkoni librin dhe lexoni përmbledhjen e tij. Kjo do t’ju ndihmojë të vendosni nëse libri është i duhuri për ju.
A ka ndonjë libër në një seri të caktuar që dëshironi të lexoni? Nëse e njihni serinë, atëherë mund ta kërkoni serialin në internet dhe mund t’i gjeni librat. Ju gjithashtu mund të shkoni në bibliotekë dhe të shihni nëse ata kanë seritë që kërkoni.
Cilat janë interesat tuaja? Futni hobet tuaja në kërkimin e katalogut të bibliotekës dhe vendoseni në “Fjalë kyçe”. Duke bërë këtë, do të gjeni libra që mund t’i lexoni e njëkohësisht, mund t’ju pëlqejnë.
Kërkoni shtëpinë tuaj. Shpesh herë librat e mirë do të mbledhin pluhur në heshtje në shtëpinë tuaj. Ndoshta keni harruar një, ose dikush që jeton me ju ka disa libra të mirë. Gjithashtu, duke kërkuar shtëpinë tuaj, ju mund të gjeni libra për veten tuaj, që mund t’i lexoni dhe nuk do t’ju kushtojnë as para.
Kërkojini dikujt të rekomandojë një libër të mirë. Miqtë ose familja me të cilët keni gjëra të përbashkëta shpesh mund të bëjnë rekomandime të shkëlqyera për libra. Libraritë lokale, të vogla, shpesh kanë rekomandime të mrekullueshme, dhe kur të njohin, është edhe më mirë! Ju duhet të pyesni njerëzit që pëlqejnë të njëjtin zhanër të librave që ata kanë lexuar, në mënyrë që të mund të krahasoni librat që lexoni.
Lexoni komente librash në gazeta dhe revista. Lexoni listat më të shitura të botuara në shumicën e gazetave ose revistave javore. Zbuloni se cilët libra të rinj po bëjnë tituj dhe pse.
Bashkohuni me një klub librash. Të qenit anëtar i klubit të librit është shpesh një mënyrë për të përjetuar libra të rinj që mund të mos keni pasur kurrë motivimin për t’i lexuar ndryshe. Anëtarësimi në një klub librash ose krijimi i një klubi librash ju ndihmon të dini se kujt i pëlqejnë të njëjtat libra si ju dhe mund të lexoni libra që të tjerët kanë lexuar dhe t’i diskutoni ato. Bëjini njerëzit që duan të lexojnë libra për t’u bashkuar me klubin tuaj të librave.
Shkoni në faqet e internetit si Gutenburg.org ose Gutenburg.ca. Këto dy faqe kanë shumë libra elektronikë falas që mund t’i shkarkoni, printoni ose lexoni në kompjuterin tuaj. Nëse shkolla ose biblioteka juaj ka librat e saj elektronikë, atëherë mund të shkoni t’i shihni edhe ato nga atje.

Shija e redaktorit

Rama takohet me udhëheqësit e Katarit, i fton ata për...

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama ka njoftuar se së bashku me Presidenten e vendit, Vjosa Osmani është duke qëndruar në Katar për një vizitë...

Osmani uron Suedinë pasi iu hap rruga për anëtarësim në...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka uruar Suedinë pasi asaj iu hap rruga për anëtarësim në NATO, meqë Hungaria miratoi të hënën kandidaturën e...

Osmani takohet me emirin e Katarit, flasin për trajtimin e...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është pritur në takim nga emiri i Katarit, Sheikh Tamim Bin Hamad Al Thani, me të cilin ka biseduar...

Të fundit nga rubrika