S’ka kuorum, seanca e Kuvendit shtyhet për javën e ardhshme

Kuvendi i Kosovës ishte duke bërë shqyrtimin e parë të Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Skemat Pensionale të Financuara nga Shteti me opozitën, që kërkoi ndryshimin e këtij ligji, duke kërkuar largimin e nenit që parasheh dhënien e pensionit kontributdhënës për ata që kanë 15 vjet përvojë pune para 1 janarit të vitit 1999. Një mungesë e numrit të deputetëve është vënë re. Si rezultat, seanca është shtyrë për javën e ardhshme

Kuvendi i Kosovës

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, e ka shtyrë për javën e ardhshme seancën e Kuvendit.

Një vendim i tillë nga ana e Konjufcës erdhi si shkak i mungesës së kuorumit, mungesë kjo e cila u vë re dukshëm përgjatë hedhjes në votim të Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Skemat Pensionale të Financuara nga Shteti.

Në seancën plenare të Kuvendit të Kosovës, aty ku Kuvendi shqyrtoi Projektligjin nr.08/L-147 për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr.04-131 për Skemat Pensionale të Financuara nga Shteti, Opozita ka kërkuar ndryshimin e këtij ligji duke kërkuar largimin e nenit i cili parasheh dhënien e pensionit kontributdhënës për personat të cilët kanë 15 vjet përvojë pune para 1 janarit të vitit 1999.

Pavarësisht kërkesës së opozitës, një nismë e tillë nuk u përkrah nga ana e shumicës.

Opozita kërkon ndryshimin e ligjit për pensione

 

Shija e redaktorit

Kosova fiton ndaj Qipros, siguron vendin në Ligën C

Kosova ka shënuar fitore ndaj Qipros me rezultat 5 me 1 në Stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë në kuadër të Grupit 2 në Ligën...

A rrezikon Kosova të ngelet pa punëtorë?

Problemi i ikjes së punëtorëve nuk haset vetëm te personeli mjekësor, por shqetësuese është edhe ikja e fuqisë punëtore të profileve të ndryshme në...

Sa gjenerata duhet të kalojnë që të arrihet marrëveshja në...

“Duhet që dy gjenerata të kalojnë, një veç se ka kaluar”. Kështu kishte deklaruar ish i emëruari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara(OKB) si Administrator...

Më të lexuarat

Azemi: Kurti është kryeministër i imi, kurrë nuk kam për...

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka thënë se një herë të vetme nuk është ftuar një përfaqësues nga sektori...

Mehaj: Oficeri Luan Haradinaj ka diplomuar në SHBA për Inteligjencë...

  Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka njoftuar se Ushtrisë së Kosovës(FSK), i është shtuar dhe një Oficer i diplomuar në Military Intelligence Basic Officer...

Mushkolaj: Pezullimi i grevës nga SBAShK-u, vetëm zgjidhje për të...

Analisti Imer Mushkolaj sa i përket paralajmërimeve të SBAShK-ut për pezullim të grevës dhe që mësimi pritet të fillojë më tre tetor, ka thënë...

Të fundit nga rubrika