Sofia Goggia pëson lëndim në stërvitje, konfirmon Federata Italiane e Sporteve Dimërore

Federata Italiane e Skive ka bërë të ditur se Sofia Goggia, superylli i zbritjes, ka pësuar një aksident gjatë një seance stërvitore të sllallomit gjigant. Goggia, 32 vjeç, është diagnozuar me frakturë të tibisë dhe malleolus tibial

Bota e skijimit është prekur nga një seri dëmtimesh këtë sezon, duke shtuar një tjetër incident në listë.

Federata Italiane e Skive ka bërë të ditur se Sofia Goggia, superylli i zbritjes, ka pësuar një aksident gjatë një seance stërvitore të sllallomit gjigant. Goggia, 32 vjeç, është diagnozuar me frakturë të tibisë dhe malleolus tibial.

Goggia, e njohur si ylli i Downhill-it, është emri i fundit i madh që përjeton një rënie, sipas Federatës Italiane të Sporteve Dimërore.

Ajo kishte shënuar një sezon të mirë, duke fituar dy vende të treta në tatëpjetë në Cortina dhe një të pestë në super-G, para se të përjetonte këtë aksident në sllallomin gjigant në Kronplatz.

Raportet e dhënë të hënën në mëngjes tregonin se Goggia u përplas me një portë gjatë stërvitjes në vendpushimin e skive Temu në Bergamo.

Diagnoza fillestare paraqiste një thyerje të tibisë dhe fibulës, megjithëse Federata Italiane e Sporteve Dimërore nuk kishte bërë ende një deklaratë zyrtare për këtë.

Sidoqoftë, një përditësim i mëvonshëm i postuar në të njëjtën ditë nga FISI konfirmoi se Goggia kishte vërtet thyer tibinë dhe malleolus tibial.

Ajo do të pësojë operacionin të hënën dhe do të humbasë pjesën tjetër të sezonit. Pas rënies në pistën Casola në Ponte di Legno, Brescia, Sofia Goggia u nënshtrua skanimet CT dhe MRI në klinikën La Madonnina në Milano.

Skanimet zbuluan një frakturë në tibinë dhe malleolus të këmbës së djathtë, e cila do të trajtohet me një ndërhyrje kirurgjikale në pasdite.

Operacioni do të kryhet nga Dr. Andrea Panzeri, President i Komisionit Mjekësor FISI, në bashkëpunim me Dr. Riccardo Accept, drejtues i Njësisë së Traumatologjisë në Spitalin IRCCS Galeazzi – Sant’Ambrogio.

Goggia pësoi lëndimin gjatë një seance stërvitore, duke goditur një portë me këmbën e djathtë në një kthesë të djathtë.

Dimri i sezonit 2023/24 për tridhjetë e një vjeçaren nga Bergamo përfundon me dy fitore dhe gjashtë podiume në total.

Kjo është një vazhdimësi e dëmtimeve që kanë prekur karrierën e Goggia.

Ajo theu kyçin e këmbës në vitin 2018, thyer kyçin e dorës në vitin 2020, dhe në vitin 2021 theu një kockë në gjurin e djathtë.

Edhe para kësaj, ajo kishte përballuar dëmtime si grisi i ACL-së dy herë gjatë viteve të hershme të karrierës së saj (2010 dhe 2013) dhe frakturën e tibisë në vitin 2012.

Në sezonin e skijimit 2023-24, ka pasur një rritje shqetësuese në rastet e dëmtimeve të rënda. Aleksander Aamodt Kilde ishte ndër më të dalluarit, duke përjetuar një rënie brutale që e detyroi atë të vendoste fokusin e tij në rikuperim të plotë, ndërkohë që nuk e konsideron garën si prioritet.

Alexis Pinturault, Petra Vlhova dhe Corinne Suter të gjithë përjetuan dëmtime të ligamenteve të gjurit, ndërsa edhe Mikaela Shiffrin pësoi një përplasje të rëndë. Megjithatë, me fat të mirë, Shiffrin arriti të shmangte një dëmtim të rëndë. Në përgjithësi, kjo sezon ka shënuar një numër alarmant të rasteve të dëmtimeve të rënda në bota e skijimit.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika