Sulm në autokolonën e burgut, dy oficerë francezë vriten në një pritë pranë Normandisë

Gjatë kësaj të marte, sipas raportimit të medieve franceze, janë vrarë dy oficerë burgu francez në një pritë në një furgon burgu pranë Rouen në Normandi

Pamje nga vendi i ngjarjes. Foto: Mohamad Salaheldin Abdelg Alsayed/Anadolu via Getty Images

Dy oficerë burgu francezë janë vrarë sot në një pritë në një furgon burgu pranë Rouen në Normandi.

Raportimet në mediet franceze sugjerojnë se një i burgosur që po transportohej në furgon është arratisur së bashku me sulmuesit.

Ministri i Drejtësisë i Francës, Eric Dupond-Moretti, ka thënë se tre oficerët e tjerë janë plagosur rëndë. Ai ka thënë se po mblidhte njësinë e krizës në Ministrinë e Drejtësisë, raporton BBC, përcjell Dukagjini.

Prita është zhvilluar rreth orës 11:00 pranë një kabine pagese, e cila tani është e mbyllur në të dy drejtimet.

Ajo u krye nga disa individë, të cilët iu afruan autokolonës së burgut me dy automjete, sipas AFP-së.

Raporte të pakonfirmuara në mediet franceze thonë se i arrestuari dhe sulmuesit u arratisën me një makinë, që më vonë u gjet e djegur aty pranë.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika