Sulmi në Hamburg – motivet mbeten të paqarta

Policia gjermane është duke kërkuar një motiv, pasi një person i armatosur që besohet se kishte vepruar i vetëm, vrau disa persona në një qendër të Dëshmitarëve të Jehovait në Hamburg

Pamje nga vendi i ngjarjes, foto New York Times

Shtatë persona janë raportuar të vrarë dhe dhjetëra të plagosur nga të shtënat me armë zjarri të enjten mbrëma, në një qendër të Dëshmitarëve të Jehovait në Hamburg të Gjermanisë.

Policia ka thënë se personi i armatosur besohet të jetë i vdekur dhe se motivi mbetet i paqartë.

“Nuk kemi të dhëna për një autor në arrati”, tha një zëdhënës i policisë menjëherë pas sulmit, i cili ndodhi rreth orës 21:00 të së enjtes mbrëma.

Më vonë, policia tha se kishte gjetur një person të pajetë, për të cilin, besohet se mund të jetë autori.

Gazeta Bild raportoi se shtatë persona humbën jetën dhe 25 të tjerë u plagosën, nga të cilët, tetë u plagosën rëndë. Është e paqartë nëse sulmuesi është përfshirë në numrin e të vdekurve. Policia tha se disa njerëz u plagosën rëndë, por nuk pranoi të thoshte se sa prej tyre kishin vdekur, shkruan Reuters.

Disa rrugë të vendit ku ndodhi sulmi u mbyllën dhe publiku u paralajmërua me mesazhe SMS për ta shmangur zonën. Banorëve vendas u është thënë të qëndrojnë brenda dhe të përdorin telefonat e tyre vetëm “në raste ekstreme emergjente”, në mënyrë që të mos mbingarkojnë rrjetin.

Gjermania është tronditur nga një numër i të shtënave në vitet e fundit. Në shkurt 2020, një person i armatosur me lidhje të dyshuara me të djathtën ekstreme, qëlloi për vdekje nëntë persona, përfshirë emigrantë nga Turqia, në qytetin perëndimor të Hanau, përpara se të vriste veten dhe nënën e tij.

Në tetor 2019, një person i armatosur vrau dy persona kur hapi zjarr jashtë një sinagoge në qytetin lindor të Halle në ditën e shenjtë hebreje të Yom Kippur.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika