Të paktën 40 të vdekur nga aksidenti ajror në Nepal

Zyrtari i autoritetit të aviacionit ka njoftuar se ka shkuar në të paktën 40, numri i të vdekurve në aksidentin ajror në Nepal

Turma mblidhet në vendin e rrëzimit të një avioni që mbante 72 persona në Pokhara në Nepalin perëndimor, 15 janar 2023. Foto: Reuters

Zyrtari i autoritetit të aviacionit ka njoftuar se të paktën 40 njerëz kanë vdekur të dielën, kur një fluturim i brendshëm u rrëzua në Pokhara në Nepal, në përplasjen më të rëndë të vendit të vogël Himalayan, në gati pesë vjet.

Qindra punonjës të shpëtimit ishin duke pastruar kodrën ku avioni i Yeti Airlines, me 72 persona nga kryeqyteti Katmandu, u rrëzua.

“Aeroplani po digjet”, ka thënë zyrtari i policisë Ajay K.C., duke shtuar se punonjësit e shpëtimit kishin vështirësi të arrinin në vendin e ngjarjes në një grykë midis dy kodrave pranë aeroportit të qytetit turistik.

Banori venda, Arun Tamu, ka thënë se “Gjysma e aeroplanit është në shpatin e kodrës”, i cili, i tha Reuters se arriti në vend disa minuta pasi avioni u rrëzua.” “Gjysma tjetër ka rënë në grykën e lumit Seti”, ka thënë tutje ai.

Sipas Rrjetit të Sigurisë së Aviacionit, përplasja është më e rënda e Nepalit që nga marsi i vitit 2018, kur një fluturim me turboprop Dash 8 SHBA-Bangla nga Dhaka është rrëzuar në ulje në Katmandu, duke vrarë 51 nga 71 persona.

Që nga viti 2000, të paktën 309 njerëz kanë vdekur në përplasjet e avionëve ose helikopterëve në Nepal.

Bashkimi Evropian i ka ndaluar linjat ajrore nepaleze nga hapësira e tij ajrore që nga viti 2013, duke përmendur shqetësimet e sigurisë, raporton reuters.

Rrëzohet avioni në Nepalin qendror, të paktën 16 të vdekur

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika