Tërmeti në Indonezi vret mbi 160 persona, kërkimet për të mbijetuar vazhdojnë

Një tërmet në ishullin kryesor indonezian Java ka vrarë të paktën 162 persona dhe ka plagosur qindra, tha guvernatori rajonal Ridwan Kamil

Shpëtuesit inspektojnë një shkollë të dëmtuar nga tërmeti në Cianjur, Java Perëndimore, Indonezi

Një tërmet i fuqishëm vrau më shumë se 160 njerëz në provincën Java Perëndimore të Indonezisë të hënën, me shpëtimtarët në kërkim të të mbijetuarve të bllokuar nën rrënoja mes një serie pas goditjesh.

Epiqendra e tërmetit me magnitudë 5.6 ishte afër qytetit Cianjur në Java malore perëndimore, rreth 75 km (45 milje) në juglindje të kryeqytetit, Xhakarta. Rajoni është shtëpia e mbi 2.5 milion njerëzve.

Guvernatori i Java-s Perëndimore Ridwan Kamil tha në Instagram se 162 njerëz ishin vrarë dhe 326 u plagosën.

Agjencia e zbutjes së fatkeqësive të Indonezisë (BNPB) ende e vendosi numrin e të vdekurve në 62 dhe ekipet e shpëtimit po kërkonin për 25 që besohet të jenë të bllokuar nën rrënoja dhe zëdhënësi i saj tha se kërkimet do të vazhdojnë gjatë gjithë natës, shkruan Reuters.

Ridwan u tha gazetarëve se duke qenë se shumë ndërtesa janë shembur, numri i të vdekurve mund të rritet.

“Ka banorë të bllokuar në vende të izoluara … kështu që ne jemi nën supozimin se numri i të plagosurve dhe vdekjeve do të rritet me kalimin e kohës.”

Indonezia shtrihet në të ashtuquajturën “Unaza e zjarrit e Paqësorit”, një zonë shumë aktive sizmike, ku pllaka të ndryshme në koren e Tokës takohen dhe krijojnë një numër të madh tërmetesh dhe vullkanesh.

BNPB tha se më shumë se 2,200 shtëpi ishin dëmtuar dhe më shumë se 5,300 njerëz ishin zhvendosur. Ridwan e tha këtë numër në 13,000 dhe tha se do të shpërndaheshin në qendra të ndryshme evakuimi në të gjithë Cianjur.

Indonezi: Tërmeti në Java vret 40 persona dhe plagos qindra të tjerë

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika