Indonezi: Tërmeti në Java vret 40 persona dhe plagos qindra të tjerë

Një tërmet në Indonezi ka vrarë mbi 40 persona dhe ka plagosur me qindra

Pamje nga pasojat e termetit

Një tërmet ka goditur ishullin kryesor indonezian Java, duke lënë më shumë se 40 të vdekur dhe qindra të plagosur, thonë zyrtarët lokalë.

Sipas të dhënave të Shërbimit Gjeologjik të SHBA, tërmeti me magnitudë 5.6 goditi qytetin Cianjur në Java Perëndimore, në një thellësi prej 10 km.

Lëkundjet u ndjenë në kryeqytetin Xhakarta rreth 100 km larg, ku njerëzit në ndërtesat e larta u evakuuan.

Zyrtarët paralajmërojnë për goditje të tjera të mundshme dhe thonë se numri i të vdekurve mund të rritet.

Map

Zona ku goditi tërmeti është me popullsi të dendur dhe të rrezikuara për rrëshqitje dheu, me shtëpi të ndërtuara keq. Sipas raportimeve lokale, ekipet e shpëtimit janë përpjekur të evakuojnë njerëzit nga ndërtesat e shembura dhe kanë arritur të shpëtojnë një grua dhe foshnjën e saj.

Herman Suherman, kreu i administratës në qytetin Cianjur, tha për mediat lokale se të paktën 46 persona ishin vrarë.

“Viktimat vazhduan të vinin nga shumë zona. Rreth 700 njerëz u plagosën,” tha ai për TV Kompas.

 

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika