Tërmeti në Marok – Përpjekjet e shpëtimit do të jenë të vështira

Mediat ndërkombëtare raportojnë se pas tërmetit në Marok, shpëtimtarëve mund t'u duhen ditë të arrijnë në zonat që përbëhen nga ndërtesa të vjetra

Foto: Reuters

Numri i të vdekurve nga tërmeti në Marok pritet të rritet edhe më tej.

Raportet thonë se ka vështirësi të mëdha për të arritur në fshatrat e largëta në malet e Atlasit që u goditën rëndë nga tërmeti.

BBC raporton se mund të duhen ditë përpara se shpëtimtarët të arrijnë në ato fshatra që përbëhen kryesisht nga ndërtesa të vjetra.

Qytetarët thonë se tërmeti është ndjerë edhe në Ishujt Kanarie, në brigjet e Marokut dhe në Algjeri.

Më herët u raportua se numri i viktimave nga ky tërmet është rritur nga 296 në 632.

Lexo dhe: Rritet numri i të vdekurve nga tërmeti në Marok, nga 296 në 632

Kështu ka raportuar Televizioni i Marokut.

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika