Tregu britanik do të ketë prurje të reja të veturave në vitin 2023

Alex Close, shef ekzekutiv i Airways për tregun e jashtëm ka thënë: “Kemi parë një interes të konsiderueshëm në Britani, e gjithashtu edhe te tregjet ku timoni i veturës gjendet në anën e djathtë në Azinë Juglindore, duke përfshirë edhe Japoninë”. Nëse plani realizohet atëherë U5 SUV do të jetë në shitje edhe në tregun britanik nga viti 2023

U5 SUV

Prodhuesi kinez i veturave elektrike ka synuar që në vitin 2023 të fillojë shitjen e veturave të tyre në Britani dhe në vendet e tjera.

Kjo kompani është themeluar nga Fu Qiang në vitin 2017, shef i shitjeve në Volvo dhe Gary Gu.

Kompania ka një fabrikë në Shangai me një kapacitet vjetor të prodhimit të 300,000 njësi.

Kompania e veturave në pronësi të Fu Qiang ka qendrën e saj për studim e zhvillim dhe fabrikën e baterive në Mynhen të Gjermanisë.

U5 SUV

“Kemi parë një interes të konsiderueshëm në Britani, e gjithashtu edhe te tregjet ku timoni i veturës gjendet në anën e djathtë në Azinë juglindore, duke përfshirë edhe Japoninë”, bëri të ditur shefi ekzekutiv i Aiways për tregun e jashtëm, Alex Close për “Auto Car”.

Nëse ky plan realizohet, atëherë Aiways do të futet në tregun britanik me U5, një SUV elektrik i cili është model i veturës që për herë të parë ka filluar të shitet më 2018.

U5 është 4.7 metra i gjatë me një bazë të rrotave prej 2.8 metrash. Bateria e kësaj veture është prej 63kWh për një distancë prej 402 kilometrash.

 

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika